Husar na střeše přehled

Husar na střeše https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38124/bmid_husar-na-strese-3RT-38124.jpg 4 29 29

Originální románový příběh z Provensálska se odehrává v r. 1838 za epidemie cholery, která v krátké době vylidnila rozsáhlé oblasti. Mladý karbonářský utečenec, piemontský šlechtic, putuje sám vyprahlou krajinou. Při setkání s hrůzou a smrtí nepodléhá strachu, sobectví nebo lhostejnosti, ale naopak se vším elánem svého mládí pomáhá všem, kteří potřebují jeho pomoc. Láska k mladé dívce povyšuje jeho pomoc umírajícím na záchranu života a její síla skutečně dokáže zvítězit nad smrtí...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Le Hussard sur le toit , 1951

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Husar na střeše. Přihlašte se a napište ho.

Richie1
19.04.2023 5 z 5

Skvělý román, v němž se skloubí napínavé dobrodružství cestování bývalého důstojníka jihem Francie (Provensálsko) v době, kdy probíhá rozsáhlá epidemie cholery, s romantickými prvky (pomoc mladé ženě v nouzi), filozofickými úvahami o životě a společnosti nebo i třeba cestopisnými poznatky z Florencie a její přírody. Především jde o úchvatnou výpověď života lidí v kritické době - období smrtelné nákazy, kdy umírají lidé na každém kroku a kdy nikdo neví, zda přežije dnešek. Hlavní hrdina má obdivuhodné morální vlastnosti, které ho povyšují do značné míry nad lidmi, které při svém putování potkává. Míra sobeckosti se v období ohrožení zesiluje a je zajímavé číst o srovnání různých přístupů obyvatel k smrtelné epidemii, přičemž nedávná tzv. pandemie covidu je jen slabým odvarem toho, co se na jihu Francie odehrávalo v roce 1838 při epidemii cholery.
17.4.2023 jsem román dočetl podruhé a opět to byl výborný zážitek. 90%

los
10.04.2020 5 z 5

vyprávění plné úchvatných obrazů a originálních metafor, hrůzné popisované tak detailně a přirozeně, až je smrt krásná ve své nehygieničnosti

příběh překypující významy nabízí tolik interpretací

vypíchl bych kromě nápaditého názvu i závěrečný monolog "lékaře v redingotu"

ArwenAragorn
05.01.2017 5 z 5

Krásná kniha, ale film byl taky úžasný.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Husar na střeše v seznamech