Igelitkové pivo přehled

Igelitkové pivo https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51643/bmid_igelitkove-pivo-4y8-51643.jpg 4 27 27

Igelitkové pivo je obraz jedné bolestné stránky současného Finska, ale dá se říct, že i současné západní civilizace. Román zachycuje čtyřiadvacet hodin ze života mladých nezaměstnaných ztroskotanců, Maršála, Blafyho a Henninena, kteří nemají sebemenší ambice někde pracovat, poflakují se kolem pochybných pivních a buřtových stánků nebo v parku, odnikud nikam, žijí ze dne na den, z podpor, z vratných lahví. Dělají si navzájem naschvály, ale v okamžiku ohrožení dokážou stát při sobě. Místy vzdáleně připomínají postavičky z Kaurismäkiho filmů. Jejich život je uzavřen do helsinské, někdejší dělnické čtvrti Kallio, která nám v mnohém může připomínat pražský Žižkov, odkud vlastně ani nemají žádnou touhu se někam dostat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Pussikaljaromaani , 2008

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Igelitkové pivo. Přihlašte se a napište ho.

LildaD
06.04.2021 4 z 5

Tato kniha je zvláštní kousek. V podstatě se tam toho zase tolik neděje, dominuje zde především bohatý popis prakticky všeho možného, od listí padajícího do kaluže po deštivý kabát města. Na čtení je to trochu náročnější, ale zase je to ukázkový příklad, že i o ničem se dá napsat něco.

stagno
08.02.2020 5 z 5

Nenápadný klenot.Skvělý překlad Vladimíra Piskoře.Rimminenův básnický
jazyk plný neotřelých metafor je zde plně ve službách prózy.Působí snad
na všechny smysly,nejen na obrazotvornost,při čtení je možné také vnímat
všechny ty zvuky a pazvuky,vůně a pachy i chuť/"nic s příchutí kávy"/.
Jako by se-snad to srovnání není příliš svatokrádežné-Joyceův Odysseus
posunul o sto let v čase a trochu na východ.

cervena.krvinka
06.10.2014 5 z 5

Jedna z těch knih, ve kterých se nic moc nestane, a přece se pořád něco děje. Ať už jde o nehody hlavních hrdinů, drobné příhody kolemjdoucích, snové vize nebo zevrubné popisy okolí a nedějových situací, úžasně provedené - zahrnují sebemenší detaily, jsou plné nápaditých přirovnání a nenápadně zabudovaného vtipu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Igelitkové pivo v seznamech

Finsko bezdomovci finská literatura problémy společnosti

Autorovy knížky

Mikko Rimminen