Jana Eyrová přehled

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29721/bmid_jana-eyrova-TAa-29721.jpg 5 4287 4287

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre , 1847

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jana Eyrová. Přihlašte se a napište ho.

Knižníblázen
včera 5 z 5

Klasika,která nikdy nestárne,stejně jako Pýcha a předsudek. Ze začátku mi bylo Jany líto,když na ní byli všichni zlí. Poté,co začala navštěvovat školu se její situace zlepšila,jenže začaly řádit nemoci a její nejlepší kamarádka Helena jí umřela. Líbilo se mi,jak učila malou Adélku a takové napětí mezi ní a panem Rochesterem. Samozřejmě předvídatelný konec,ale cesta plná útrap,než konečně jim nebude nic bránit v jejich štěstí a lásce.

alnovka82
30.04.2024 4 z 5

Kdo by neznal příběh Jany Eyrové, přesto jsem se ke čtení knihy dostala, až teď a to jen díky čtenářské výzvě. Pravdou je, že do čtení jsem se pouštěla s nechutí, jakou si pamatuju ze základky, když šlo o povinnou četbu.
Zbytečně. Čtení jsem si užila, kapitoly svižně plynou a příběh není prodlužován rozpitváváním pocitů a zbytečnými popisy. Než jsem se nadála, tak byl konec. Moc hezké čtení.

Hradčiatko
27.04.2024 5 z 5

Jana Eyrová je nádherná, je to kniha, ktorú ospievali a čítali milióny žien všetkých kultúr a vekových kategórií, storočím preverená. Asi nie je nič prevratného, čo by o nej nebolo povedané, veď sama poznám ľudí, čo si zbierajú túto knihu vo všetkých možných jazykoch... Doteraz som ju čítala anglicky, slovensky a česky, plánujem rozšíriť tento zoznam.

Knižní novinky (47. týden)

17.11.2019

Je mnohem lepší trpělivě snášet bolest, kterou necítí nikdo jiný než ty, než dopustit se nějakého ukvapeného činu, jehož zlé následky postihnou všecky tvé příbuzné. A pak, vždyť v bibli stojí, že máme zlo oplácet dobrem. - Helena

Je to slabost a hloupost říkat, že bys něco nesnesla, když ti je souzeno, že to musíš snášet. - Helena

Nemohu mít ráda ty, kdo mě nechtějí mít rádi, i když se jim snažím všemožně vyhovět, a musím se bránit proti těm, kdo mě trestají nespravedlivě. Je to zrovna tak přirozené, jako když mám ráda ty, kdo mi projevují náklonnost, a když se podrobím trestu, jestliže vím, že je zasloužený. - Jana

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Jana Eyrová v seznamech

v Právě čtených103x