Je to i můj život přehled

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1643 1643

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Je to i můj život. Přihlašte se a napište ho.

Annicka
15.02.2024 5 z 5

V knize se setkáme s příběhem Anny, třináctileté dívenky, která je na světě jen proto, aby dodávala krevní destičky, krevní plazmu... Až se jednoho dne vzbouří a zažádá u soudu, aby mohla o lékařských zákrocích rozhodovat sama. Vše vidíme prostřednictvím nejen Anny, ale i jejích rodičů a bratra. Jen pohled Kate mi chyběl, přece jen jsem si říkala, co si ona myslí o své sestře, která jí nechce darovat ledvinu a vystavuje ji tak smrti... Ale na konci se ukáže, že právě to, že její hlas nezazní, má také svůj smysl. U vyprávění matky o tom, jak u Kate propukla nemoc, jsem brečela. Nedovedu si vůbec představit, jaké to musí být... Ale stejně s jejím postojem nesouhlasím. Konec jsem do jisté míry čekala, ale nečekala jsem, že bude tolik tragický...

kyssling
14.01.2024 5 z 5

Picaultová si vybrala opravdu težké téma, plné bolesti a slz. Myslím, že čtenáře provedla citlivě dějem, kdy si každý může směle říci, že tohle opravdu nechce zažít ... Přesto po pár dnech mám pocit, že to možná není jen příběh o těžkém údělu, ale i o houževnatosti, radosti a velké lásce.
Já mám pocit, že úplně všichni byli velicí bojovníci, tuším, že sám bych to nezvládl. A závěr románu člověka úplně přibije a dorazí na zem.

mi-380
27.12.2023 5 z 5

Závažné rodinné morální dilema autorka zabalila do komplikovaného tvaru, kdy několik hlavních postav v mnoha časových rovinách střídavě popisuje napínavé soudní drama s precedentem, který má potenciál dynamitu.
90 % (už 1603 hodnotících s průměrem 90 %).

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2005 - YALSA Book Awards (Axel Awards)

Kniha Je to i můj život v seznamech

v Právě čtených24x
v Přečtených2 366x
v Chystám se číst1 152x
v dalších seznamech17x

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966