Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) přehled

Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363200/bmid_jednou-budes-arab-2-ZXZ-363200.jpg 5 82 82

Jednou budeš Arab série

Píše se školní rok 1984–1985 a Rijád nastupuje do školy. Zatímco v prvním díle (1978–1984) putoval malý hrdina se svou rodinou mezi Libyí, Bretaní a Sýrií, druhý díl je především o životě v Sýrii. Rijád se učí číst a psát arabsky, objevuje svou syrskou rodinu a nové kamarády, a přestože je stále blonďatý a stráví dvoutýdenní prázdniny v Bretani, chce se stát dokonalým Syřanem. Zaostalý a konzervativní syrský venkov, drsná škola v Ter Maalehu, nákupy na černém trhu v Homsu, nabubřelé večeře u bratrance, megalomanského prorežimního generála, procházky starobylou Palmýrou: v tomto díle se zanoříme hluboko do podivné každodennosti rodiny Satouffových ovlivněné životem v diktatuře Háfize al-Asada.... celý text

Literatura světová Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: , Baobab

L'Arabe du futur 2 : Une jeunesse au Moyen-Orient, 1984-1985 , 2015

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985). Přihlašte se a napište ho.

Luccinda
02.04.2024 3 z 5

Ve druhém díle komiksové série Jednou budeš Arab nastupuje malý Rijád do školy. Seznamuje se tak se syrským vzdělávacím systémem, který je hodně odlišný od toho evropského a klade velký důraz na náboženské tradice. Rijád si také nachází první kamarády a poznává život v Sýrii.

Celkově byl druhý díl maličko slabší než ten první, nedozvěděla jsem se toho tolik, ale i tak mě čtení bavilo a těším se na pokračování Rijádova příběhu.

Annicka
25.12.2023 5 z 5

Opět skvělé. Malý Riad, syn Francouzky a Syřana, popisuje svět, jak ho vnímal jako malé děcko (nebo spíš, co si teď pamatuje, že jako malé děcko vnímal, a považuje za důležité). Z pohledu dospělého Čecha 21. století je to samozřejmě děsné... A ano, pokud si knihu přečte někdo, kdo nesnáší muslimy, najde fůru materiálu, takže naopak druhé straně barikády může kniha vyznívat nenávistně. Ale důležité je, že to je viděno dětskýma očima a to, co si člověk pamatuje. A nepamatujete si vše, co bylo klidné a bezproblémové, pamatujete si jen to, co vás nějak zasáhlo. Jak už tu někdo psal, pokud by Riad byl poloviční Čech a vyrůstal na českém venkově 80. let, nebylo by to sice tak hrozné (viz vraždy ze cti), ale bizáru by bylo taky dost. A co se týče zmiňovaného antisemitismu - vadilo by mi sice, kdyby si moje dítě hrálo na válku s Izraelem, ale tak to holt tenkrát bylo. Pokud byla Sýrie ve válečném stavu s Izraelem, navíc jde o totalitní stát (dětem jsou ve škole vymývány mozky), který navíc staví na předsudcích, co děti slyší doma, jak to asi může dopadnout...

Atlantis
31.10.2023 5 z 5

4,5* I druhý díl je naprosto fenomenální záležitost. Skvělý pohled na Sýrii v polovině osmdesátých let. Jak na velká města, tak zaostalé vesnice. A kdo jste v té době žili u nás na dědině, tak nedělejte, že nebyly rozdíly i u nás podobně propastné. V místních komentářích vidím kritiku antisemitismu. Jako promiňte, ale zbláznili jste se? Ti lidé byli v té době ve vleklé válce. V situaci, kdy na ně bylo ze všech stran chrleno, že za vše může všudypřítomný Žid, takhle lidé prostě a jednoduše reagovali. Nic jiného v tom nehledejte.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) v seznamech