Kdo se bojí Virginie Woolfové? přehled

Kdo se bojí Virginie Woolfové? https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1468/bmid_kdo-se-boji-virginie-woolfove-B7c-1468.jpg 4 231 231

Soukromý večírek, který pořádá dcera rektora univerzity Marta a její muž Jiří, kdysi nadějný historik. Hosty jsou mladí manželé biolog Nick a jeho žena Drahunka. Čtyři postavy hrají během noci kruté hry, ve kterých se probírají ta nejsoukromější témata, odkrývají se utajované komplexy, nenávisti i úzkosti. Autor tu odbourává konvence, přetvářku, ohledy i zábrany. V závěru Jiří s Martou, zbaveni svého snu, stojí spolu na pokraji něčeho, co by mohlo být začátkem.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Who's Afraid of Virginia Woolf? , 1962

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Přihlašte se a napište ho.

Marekh
10.02.2024 4 z 5

Jedná se o absurdní drama. Toto drama mi v minulosti někdo doporučil, a tak jsem se rozhodl, že si jej přečtu. Hra má 3 dějství – Radovánky a hry, Valpuržina noc a Zažehnání zlých duchů.

V tomto dramatu vystupují jen 4 postavy: MARTA (52 let), její manžel JIŘÍ (46 let), DRAHUNKA a její manžel NICK (28 let). Jednoho dne Drahunka a Nick navštíví Martu a Jiřího v jejich domě. Všichni mají něco popito, diskutují o různých věcech a hrají podivné hry (Hurá na hosty, Hupky, hupky na hostitelku).

Dialogy postav jsou pichlavé, vtipné, s ironickým až cynickým nadhledem a primárně založeny na principu agresivní hry využívající protiklady reality minulé, přítomné i budoucí, paměti a fantazie.

Při četbě jsem si nebyl v určité věci jistý a až v doslovu jsem si to ujasnil.

Isew
13.07.2023 4 z 5

Dva manželské páry, alkohol tekoucí proudem a staré křivdy rámují jednu noc, kdy se odkrývají stará tajemství. Někdo problémy řeší napřímo, někdo je nechává "vyhnít" a někdo si musí pozvat do domu úplné cizince, aby je použil jako katalyzátor pro vyřčení krutých "pravd". Rozhovor, kdy pomalu a jistě ukapává jedna kapka jedu vedle druhé. Jízlivost a krutost je všudypřítomná a zasahuje do života všech zúčastněných. Patlání se v minulosti i přítomnosti všech aktérů nebylo nic příjemného. Za přečtení to však stálo. Je dobré vědět, kam až lidé ve své zhrzenosti z nenaplněných ambicí mohou dojít.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

Mnoho autorů se dnes pokouší a sarkasmus, ale výsledek je spíš trapný. Tahle hra by mohla být učebnicí distingovaného sarkasmu, který netlačí na pilu. Moc hezký text.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kdo se bojí Virginie Woolfové? v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech5x

zfilmováno americká literatura manželství manželské hádky

Edward Albee
americká, 1928 - 2016
2008  85%Kdo se bojí Virginie Woolfové?
1964  82%Stalo se v ZOO
2004  76%Hra o manželství / Koza aneb Kdo je Sylvie?
1964  91%Hry
1970  82%Všechno na zahradě