Kukly přehled

Kukly https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13863/bmid_kukly-Qso-13863.jpg 4 466 466

Byli zde lidé. Pak přišlo Utrpení. Pak tu byli opět lidé, ale bylo jich málo, nebyli tak dokonalí a museli bojovat proti ďábelským úkladům – odchylkám a mutacím. Udržovat boží čistotu je totiž moc těžké – narodí se vám mutant a musíte ho zabít. Na poli vám vyrostou gigantické klasy obilí – musíte je spálit. Ničí se vše, co není dle vzoru božího. David spolu s dalšími dětmi zvládá přenos myšlenek na dálku. Samozřejmě, že až se to provalí, bude nutné ho také zabít… 1. vydání... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

The Chrysalids , 1955

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kukly. Přihlašte se a napište ho.

john_silver
07.03.2024 4 z 5

Název Kukly je tuším metafora na situaci hrdinů, kteří jako zakuklené můry nebo motýli tají na první pohled nerozpoznatelnou "deviaci" či "boží dar", schopnost telepatie.

Kniha je do dvou třetin nadprůměrná, jen mám dvě výtky. Za prvé, ten David. On sice zachrání Petru od utopení, ale také vyzradí Sofii inkvizitorům, nesbalí včas věci pro útěk, Rosalinda za něj cestou zabíjí a nakonec mu zachrání život Sofie. Potřeboval by prostor pro reparát.

Za druhé nedotažený závěr, ten je slabina. Umím si představit pokračování 2. dílem: Michael s Rachel putují na Nový Zéland a netuší, že loď ve tvaru lesklé ryby i s tou Novozélanďankou brzy havarovala. Jejich zachránkyně později jako jedna z posádky lodi umře, ale stihne jim ještě prozradit něco praktického pro zdar cesty. Takže nevypadá už jen jako dlouze moralizující nadsamice.
David s Rosalindou a Petrou a třeba i s pilotem lodi se dostanou do problémů. Pomohou si a cestou se naštěstí znovu potkají s Michaelem a Rachel. Všem nezbývá než dojít a doplout do nového domova stůj co stůj na vlastní pěst. Dochází k lepšímu prokreslení nejen Davidovy figury, ale třeba i k nečekanému rozvinutí Petřiny schopnosti.

GYROTOURBILLON
24.12.2023 3 z 5

Já budu souhlasit plně s micha-ella.

ninano
02.12.2023 5 z 5

Moc hezká "postapo" kniha plná zajímavých myšlenek, které v čtenářích rezonují ještě dlouho po jejich přečtení. Autor patří k jedněm z vizionářských spisovatelů se schopností nahlédnout do budoucnosti. Jeho styl je skvělý a okamžitě vás dokáže vtáhnout do napínavého děje.

65 knižních novinek (23.10. - 5.11.)

23.10.2017

Kniha Kukly v seznamech

v Právě čtených4x
v dalších seznamech6x

telepatie náboženský fanatismus mutanti postapokalyptické romány

John Wyndham (p)
anglická, 1903 - 1969