Let okrového čmeláka přehled

Let okrového čmeláka https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81711/bmid_let-okroveho-cmelaka-eK8-81711.jpg 4 1 1

Humorný příběh s vážným textem. Novela ze zemědělského prostředí. Hlavní postavou příběhu je pilot Agroletu, trpící komplexem degradace proto, že se stal ze stíhače pouhým "práškařem".

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Let okrového čmeláka. Přihlašte se a napište ho.

Boby17
25.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Útlá knížka o dnes již asi zaniklém segmentu zemědělství, tedy o letecké ochraně rostlin, se odehrává v roce 1978, protože je tam krátce zmíněn náš první (a zatím poslední) kosmonaut Vladimír Remek. Hlavní postavou příběhu je bývalý stíhač, který ze zdravotních důvodů výkonostně sestoupil mezi "hnojaře" a stal se práškovacím pilotem. A s tím má v hlavě velký problém a další v podobě svobodné agronomky, která se rozhodla získat ho pro sebe. Jestli se rozhodl pro rodinu, nebo vnadnou mladici (115-80-115), to už autor nechává na úsudku a fantazii každého z čtenářů.
Mladší čtenáři možná budou mít pro pochopení souvislostí trochu problém se socialistickými reáliemi v textu zmíněnými, jako např.: tuzexové paruky, interupční komise, džezgymnastika, letoun čmelák (stojí jen tři čtvrtě milionu korun), podporučík s vrčícími hafany na zelených výložkách (Pohraniční stráž), Gottwaldov (dnes opět Zlín), svazák (příslušník Socialistického svazu mládeže), VB (Veřejná bezpečnost, dnes Policie ČR), strana (komunistická) nebo brigáda (tedy BSP - Brigáda socialistické práce).
Mně se knížka četla dobře, protože se vůbec netýkala politiky, ale letadel a osobních vztahů. Vzhledem k tomu, že jsem první hodnotící, tak jsem shovívavější a dávám 3,5 hvězdy, tedy matematicky zaokrouhluji na 4 celé.
A ještě jeden zajímavý článek k tématu: https://www.idnes.cz/technet/technika/praskovaci-letadlo-cmelak.A130628_132746_tec_technika_kuz

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Let okrového čmeláka v seznamech

letci zemědělství venkovské romány

Vlastimil Milota