Lizucha přehled

Lizucha https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236770/bmid_lizucha-v4i-236770.jpg 4 127 127

Devadesátiletá Lída trpící Alzheimerovou chorobou tráví stále stejné dny v domově důchodců. Zapomněla na všechno a na všechny, uzavřela se. Ve snech se jí však odkrývají spodní vody a vracejí vzpomínky na dětství, na totální nasazení v Německu, na muže, který ji z Reichu odvedl do Československa. Když už to vypadá, že koloběh Lídina současného života nemůže rozsvítit nic hezkého, a hlavně nikdo blízký, objeví se u ní patnáctiletá Eva s kamarádkou Káťou a tajemným herbářem nalezeným v opuštěném domě...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lizucha. Přihlašte se a napište ho.

BabaJaga11
24.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Líbil se mi námět i příběh jako celek, i když jak zmiňují mnozí čtenáři přede mnou, mnohé části mohly být podrobněji rozepsány. I mě by zajímalo, co se stalo s manželem Karlem, co udělali se zlatými hodinkami, zda se Karel později ještě setkal s učitelem, zda jeli někdy za rodiči Lidie na Ukrajinu (ke konci je zmínka o cestě do Ruska, což ale – jako i některé jiné detaily – není nikdy vysvětleno).

Ještě víc mě mrzí, že autorka ve snaze po originalitě využívala některá slovní spojení, jež působí nepatřičně či přinejmenším kostrbatě, i když se nabízí mnoho jiných alternativ. Někde se pak ve vyprávění objevují nespisovné či dokonce nesrozumitelné výrazy, které bych čekala v přímé řeči nebo myšlenkových pochodech Evy a Katky, ale ne ve vyjadřování vypravěčky. Snad to vše souvisí s dřívější básnickou tvorbou autorky, tam lze přece jen více popustit uzdu fantazie při tvorbě originálních obratů. Podle všeho je Lizucha první prozaické dílo autorky; možná, že ta další jsou lepší, takže pokud na ně narazím, dám jim určitě šanci.

Doubravka1975
28.08.2022 4 z 5

Úplně krátký a hodně stručně popsaný příběh ukrajinské dívky Lidie, které maminka doma říkala Lizucha.
Líbil se mi i ten vedlejší příběh, že mladá generace by se měla o starou generaci zajímat i když nejde o rodinu
Krásná obálka

VeruRomanská
30.01.2022 2 z 5

Nuda. Na povidku to bylo dle meho nazoru moc dlouhe. Tuto knihu z me knihovny bohuzel posilam dal.

42 říjnových eknih zdarma

25.10.2020