Magorské modlitby přehled

Magorské modlitby https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473085/bmid_magorske-modlitby-HMk-473085.png 5 29 29

Ivan M. Jirous byl nejen duchovní vůdce undergroundu, vězeň, básník a magor, ale též velký modlitebník. Z Magorovy summy jsou vybrány nejlepší básně duchovní a seřazeny shora dolů: Nejprve Bůh ve třech podobách – Stvořitel, Vykupitel a Utěšitel. Poté nebeské zástupy neboli „katolický panteon“ – andělé, Panna Maria, „svatí staří“ a „svatí noví“, nekanonizovaní (a často nekanonizovatelní). Konečně ten, kdo se modlí – zase ve třech polohách: hříšník – vzpurník – vděčník. Nejsou to jen osobní modlitby Magorovy, ale magorské modlitby. Konkrétní jména a reálie si každý modlič může nahradit svými.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Magorské modlitby. Přihlašte se a napište ho.

Ronnie68
10.01.2024 4 z 5

Sbírka je rozdělena na celkem 3 části (a každá část je rozdělena na další části) ... poezie je zde pěkná, ale hodně nábožensky orientovaná...

ozzak
20.12.2022 4 z 5

Moc pěkná poezie jen mne malinko vadilo až velký příklon k křesťanští. Ale jinak jazyk je velmi poetický.

Jarek82
15.05.2022 4 z 5

Mám rád Putnovy výbory, to jak je uspořádává i to, že ač autora znal, dokáže se od něj oprostit a klidně do něj tepat.

Musím říct, že moje znalosti křesťanství jsou pro Jirousovu tvorbu více než nedostatečné. Četl jsem Labutí písně a teprve až po přečtení Magorských modliteb mi došlo, jak hluboce věřící člověk to byl a kolik referencí tam zašifroval.

Básně samotné mě oslovují vlažně, občas se ale najde některé zarezonuje. Hlavně takové, kde Magorovi došla (nekonečná) odvaha, padla na něj tíseň komunistického vězení, bolelo odloučení od rodiny, nebo si přiznává selhání. Orientaci velmi pomáhá Putnův komentář, který je zasazuje do časového rámce, období života, aktuálních těžkostí a vysvětluje reference.

Chválím sazbu + materiál.

Knižní novinky (22. týden)

30.05.2021

Kniha Magorské modlitby v seznamech

v Právě čtených4x
v dalších seznamech1x

výbor z díla duchovní poezie

Autoři knihy

Ivan Martin Jirous