Milá č. 18 přehled

Milá č. 18 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1579/mila-c-1579.jpg 5 115 115

Americký autor podává svědectví o životě polské židovské komunity od počátku druhé světové války až po porážku povstání ve varšavském ghettu. V srpnu 1939 začíná příběh židovského lékaře Pavla Bronského, zbaveného funkce děkana lékařské fakulty a potlačujícího svou víru ve snaze přežít, jeho ženy i dvou dospívajících dětí. Dalšími výraznými postavami jsou lékařův švagr kapitán Androfski, jediný židovský důstojník elitního hulánského pluku, a učitel Alexander Brandel, generální tajemník sionistické organizace. Jeho deníkové záznamy, texty nařízení i osobní poznámky uvádějí většinu kapitol. V osudech těchto hlavních hrdinů autor přesvědčivě zachycuje přepadení Polska v září roku 1939, obsazení Varšavy, vyhlášení ghetta a především heroické povstání jeho obyvatel v dubnu roku 1943, kdy se vzepřeli útlaku a bezpráví okupantů a dokázali vzdorovat jejich ohromné přesile čtyřicet čtyři dní a nocí. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Mila 18 , 1994

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Milá č. 18. Přihlašte se a napište ho.

Gleam
19.03.2022 5 z 5

Pokud porovnám s mojí první knihou autora, kterou byl Exodus, musím říci, že mě naplnil více než Milá č. 18. Více historických souvislostí, pro mě spousta nových informací, které mi umožnily pospojovat si vlastní znalosti a zařadit je do historického vývoje. Milá č. 18 mne asi více zasáhla emotivně. Už jenom představa, co lidi dokáží špatného udělat jiným mi připadá v této pohnuté době až příliš současná a zároveň nepochopitelná. Vzhledem k aktuální situaci totiž celý příběh nutí člověka při čtení neustále myslet jen na jedno - může se to stát znovu, i když trochu jinak. Bohužel je však výsledkem stále a pořád utrpení lidí a přivírání očí ostatních patrně s nadějí - ono to nějak dopadne. Jsem zvědavá na další autorovy knihy.

Ilona70
27.12.2021 5 z 5

Myslela jsem si, že Urisův EXODUS je to nejsilnější co jsem četla. Milá č. 18 je snad ještě výš. Šoa z jiného pohledu než jsme zvyklí. Dost mě překvapilo, že Židům v Polsku pomáhalo jen pár komunistů... Byl to pro mě docela šok jak se Poláci ke genocidě Židů stavěli. Vždycky jsem si myslela, že byli odvážnější než my Češi, když se Němcům v září 1939 bránili, a potom tohle. Přitom, když šlo o ně tak povstat, při Varšavském povstání, uměli. Autor opět nezklamal - množství historických faktů zabalených do čtivého románu.

AlbionFoxyFox
03.10.2021 5 z 5

Bylo to pro mě velmi náročné čtení, byť jsem o popisovaných událostech měla povědomí. Knih na podobné téma mohu přečíst ročně desítky a stejně si stále dost dobře nedovedu představit, jak se toto všechno mohlo dít. Obdobná díla by měla být povinnou četbou i v rámci základního vzdělání.

Knižní novinky (22. týden)

30.05.2021

Kniha Milá č. 18 v seznamech