Milovnice přehled

Milovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4449/bmid_milovnice-uw0-4449.jpg 4 89 89

Kniha jedné z nejpozoruhodnějších současných rakouských autorek a nositelky Nobelovy ceny za literaturu líčí boj pragmatické Brigity a romantické, naivní Pauly o vyvoleného muže. Dědička nesmiřitelných postojů Thomase Bernharda s konečnou platností boří představu o idyličnosti rakouské literatury.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Liebhaberinnen , 1975

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Milovnice. Přihlašte se a napište ho.

los
05.10.2023 4 z 5

brilantní literární experiment Jelinekové: vykostění žánru červené knihovny (kostra jazyka je obnažena jak formálně, tak obsahově a motivicky)

příběhy o "lásce" zbavené "lásky" a vyprávěné "bez lásky", bez tradičního subjektivního vhledu, etického a emocionálního vzorce empatie, touhy a oddanosti, pouze s ohledem na moc a majetek

typizovaná schémata partnerských a rodinných vztahů se zjevují v příbězích brigity (nevzdělaná chudá šička v továrně se vyšvihne na "vyšší" společenskou úroveň těhotenstvím vynuceným sňatkem s úspěšným, ale fyzicky odporným podnikatelem), pauly (náctiletá naivka, kterou pomlouvá celá vesnice, se nechá zbouchnout primitivním lesním dělníkem, jenž ji v opilosti bije) a zuzi (spratek z lepší rodiny)

není to lehké čtení a trefně dávkované jedované slovo dokáže vyrazit dech

evca7271
21.05.2023 1 z 5

Tak bohužel,tenhle styl psaní není pro mě

000nugatovej
21.09.2022 4 z 5

Spojení lakonického vyjadřování a experimentování s pravopisem (kde se velká písmena objevila jen ve slově KRÁSNOU na začátku a ke konci knihy) s bezútěšností života všech postav vytváří jednoznačnou atmosféru. Od ironické informace "továrna má přesto radost, když do ní proudí veselí lidé, protože ti podávají lepší výkony než lidé neveselí" (str. 5) jsme neúprosně vedeni autorkou k sledování vyprázdněných lidí pro něž "budoucnost je vždycky ten druhý, ta vždycky přijde od druhého ..." (str. 31) Na první pohled jde pouze o osud žen - "milovnic", ale ne, nepleťme se. Bezútěšný život vedou i mužští hrdinové se vší svou dřinou, s pochybným právem se ztřískat v hospodě a pak ztřískat svou ženu.
Celý román, ač občas přichází světlý okamžik - "venku zakvílely brzdy, zase jeden vyvázl." (str.93), vyznívá hodně pesimisticky,

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Milovnice v seznamech

v Právě čtených3x