Morová rána přehled

Morová rána https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/8091/bmid_morova-rana-HXe-8091.png 4 238 238

Samostatné vydání druhého humoristického románu americké spisovatelky o jejím onemocnění tuberkulozou, který vyšel dosud v českém překladu jen jako součást knihy Co život dal a vzal.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

The Plague and I , 1948

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Morová rána. Přihlašte se a napište ho.

Pavlina50
25.07.2023 4 z 5

Betty MacDonaldovou mám zafixovanou jako vtipnou autorku, zejména s ohledem na knihu Co život dal a vzal, kterou jsem sice četla hodně dávno, ale pamatuji si, že se mi hodně líbila.
Tak jsem byla zvědavá, jak si poradila s tak smutným tématem, jako je tuberkulóza.
A nijak zásadně mě to nezklamalo.
Je vidět, že pokud má někdo cit pro psaní kombinovaný s lidskou empatií, dá se i takové smutné téma podat s mírným nadhledem, sem tam i s vtipem. Vzhledem k tomu, že je to autobiografie, autorka dobře věděla, o čem píše, nelze jí proto vyčítat jakékoliv zlehčování těžké situace pacientů ani se pohoršovat nad tím, že hledá vtip tam, kde třeba pro spoustu jiných najít vůbec nelze. Ale jako každá nemoc, boj s ní je pro každého naprosto osobní a je jen na něm, jak se k němu postaví. A dobrá psychika a nadhled má určitě na léčbu pozitivnější vliv než utápění se v sebelítosti.
Kniha mi hodně připomněla film Učitel tance, metody a způsoby léčby byly naprosto identické....i některá motivační hesla byly použity v obou případech, třeba.... "Všechno, co není odpočinek, je námaha". Kdoví, zda se scénárista trochu neinspiroval touto knihou.
Od knihy sice nelze očekávat žádné záchvaty smíchu a prvoplánovitou zábavu, ale občasné pousmání, i když kombinované s pocity smutnějšími jí upřít rozhodně nelze.

IHT
27.12.2022 4 z 5

Pani Medveckou mam moc rad, ma velmi prijemny hlas. Sice se tak uplne nehodil k predstave "obezni" Betty (beztak nebyla vubec tlusta), ale byl velmi mily.
Vlastni pribeh ze sanatoria patri do pomerne dlouhe radky podobnych - dojemnych a desivych. Betty mela velke stesti.
Ponekud rusive na me osobne pusobily jen doslovne citace a casove udaje z doby po nastupu, kdy Betty nesmela psat, tudiz ani si delat poznamky.... Kdyz o radu stranek dal priznava, ze ani nevedela, jaky je den, je to dost nesourode. To je ale jen hnidopisska poznamka k jinak velmi pusobive knize :⁠-⁠)

mia.com
02.11.2022 5 z 5

Nelze nez obdivovat autorcin um, se kterym dokaze i smutna temata popisovat s lehkosti, nadhledem a pritom citlive. Napsat humornou knihu o case stravenem v plicnim sanatoriu, je opravdu umeni. Vubec jsem se nenudila, zasmala se a jeste, kdyz vam to do ucha vypravi pani Medvecka, je to dokonalost. Autorku kazdopadne obdivuji, jak vse zvladala, protoze ja bych se na takovem miste zblaznila.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Morová rána v seznamech

v Právě čtených6x