Můj rok 1951 přehled

Můj rok 1951 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461942/bmid_muj-rok-1951-Uve-461942.jpg 5 4 4

Můj rok série

Vítejte zpátky v minulosti, vítejte v roce 1951! Rok 1951 patří k těm, které opravdu nemají dobrou pověst. Politické procesy jsou v plném proudu, studená válka zuří na obou stranách železné opony. Jenže i v těch nejtemnějších časech existují střípky radosti. A tou největší je vždy příchod nového života. Desetitisíce těch, kteří právě tehdy spatřili světlo světa, mohou zavzpomínat - a jejich blízcí s nimi - na dobu, kdy docent Skála vymýšlel celosvětově uznávaný koncept protialkoholních stanic a ve školách se objevily žákovské knížky... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Můj rok 1951. Přihlašte se a napište ho.

jadran
15.08.2021 5 z 5

Tak v téhle edici je to loterie. Rok 1959 byl perfektní, rok 1960 čistý odpad. Ale tady paní Breuerová odvedla perfektní práci, na knize je vidět, jak se jí věnovala do hloubky a jak se jí podařilo vystihnout onen rok, včetně detailu, že ve skutečnosti asi zatčení Slánského vedlo přece jenom k postupnému a sotva viditelnému, ale přes vše, co následovalo, změkčování stalinismu, jehož byl tento masový vrah nejvýraznějším představitelem. Průměrný plat v té době v výši celých 1008 Kčs po porovnání s cenami ("výživná" je kapitola o předvánočních nákupech a cenách - lahev francouzského koňaku 2.200,- tehdejších Kčs a jejich porovnání s cenou kabátu vypovídá o všem) vyvolává otázku, z čeho vlastně ti lidé žili. Pravda je, že bylo 6 let po válce, ale přece jenom...politika je tady zcela jasně v druhém plánu, pozoruhodná je kultura. A té vládl mladý svazácký básník Pavel Kohout. Citace z jeho básnických "veleděl" jsou stejně tak fascinující, jako odporná. Inu, taková byla doba.

kacapr
06.02.2021 5 z 5

Dávala jsem knížku tátovi k narozeninám a moc se, nejen jemu, líbila!

Knižní novinky (5. týden)

31.01.2021

Kniha Můj rok 1951 v seznamech