Můj život s úzkostí: Strach, děs, naděje a hledání vnitřního klidu přehled

Můj život s úzkostí: Strach, děs, naděje a hledání vnitřního klidu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262434/bmid_muj-zivot-s-uzkosti-262434.jpg 4 23 23

Autobiografická kniha amerického žurnalisty Scotta Stossela je upřímnou a nic neskrývající zpovědí života s úzkostnou poruchou. Její autor, úspěšný novinář, ve svém nitru skrývá každodenní boj s mnoha fobiemi, jako je emetofobie (strach ze zvracení), astenofobie (strach ze ztráty vědomí), glossofobie (strach z mluvení na veřejnosti) či agorafobie a klaustrofobie, a s neracionálními strachy a obavami, které jej ochromují a velmi mu ztěžují život. Aby porozuměl tomu, co je s ním "špatně", volí přístup značně zeširoka, počínaje starověkými názory na nemoci a léčebné postupy, přes Freuda až po vlastní zkušenosti s psychology a psychiatry a jimi předepisovanými léky. Autor promýšlí i rodinnou anamnézu a paralely s vlastními příbuznými, roli dědičnosti a prostředí. Nakonec se však se svými démony smiřuje, neboť na své pouti k vlastnímu vyléčení objevil mnohé klady, které mu jeho stav poskytuje a bez nichž si nedovede představit život. Tento průzkum vlastní duše je protkán i řadou směšných až absurdních příběhů, které v souvislosti se svými fobiemi Stossel zažil. Například když dostane záchvat průjmu mezi rekreující se rodinou Kennedyů v hotelu hlídaném tajnými agenty, či když získá zkušenost s takzvanou expoziční terapií, kdy je pacient trpící emetofobií a astenofobií nucen hovořit před imaginárním publikem, s televizí v zádech ve smyčce přehrávající záběry zvracejících lidí.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

My Age of Anxiety: Fear, Hope, Dread, and the Search for Peace of Mind , 2013


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Můj život s úzkostí: Strach, děs, naděje a hledání vnitřního klidu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

Elyen
05.04.2018 5 z 5

Fascinující.
Fascinuje mě, kolik strachů a úzkostí se může vejít do jednoho člověka.
Fascinuje mě, jakými všemi metodami, léky a návykovými látkami si takový člověk může pomáhat a že to jeho tělo vydrží.
Fascinuje mě, čeho všeho může zároveň takový člověk dosáhnout, jak v osobním tak pracovním životě.
Fascinuje mě, s jakou sebereflexí, otevřeností, pečlivostí a s jakým humorem ke svým problémům přistupuje.
A fascinuje mě, jak mu nikdo (včetně jeho samotného) a nic nedokáže pomoct.
Prostě...fascinující.

Matty
26.12.2016 4 z 5

Scott Stossel si nehraje na odborníka. Širší sociologické, neurologické nebo historické souvislosti úzkostlivých poruch v průběhu knihy teprve objevuje a toto objevování tvoří jednu z ústředních dějových linií. Začíná přitom od základní otázky (Co je to úzkost?), následně za pomocí barvitě líčených příhod z vlastního života popisuje její specifické projevy a zamýšlí se nad tím, jak lze v neustálé úzkosti žít. Díky kombinaci osobní a vědecké perspektivy je množství informací snáze stravitelné a čtenáři díky komunikativnímu autorovi nehrozí, že by zabloudil a ztratil zájem pokračovat ve čtení. Schopnost vtipně, inteligentně a s nadhledem psát o složitém, zdánlivě neproniknutelném tématu je dnes něco vzácnějšího než mít neúrozu. Stossel této schopnosti využil k tomu, aby svou úzkost zkrotil alespoň na stránkách knihy. V mezích zvoleného formátu se mu to podařilo na výbornou.


LordSnape
02.10.2016 3 z 5

Zajímavé, ale přesto, jak psala kolegyně LilianaNox, nejedná se prostě o osobní příběh. Stossel nahlíží na úzkosti a depresivní poruchy ze všech možných stran a úhlů. V jedné kapitole balancuje na hraně o možnosti předávání určitého genu z generace na generaci. Dlouze rozebírá své úzkostné trable od emetofobie přes performační úzkost až po agorafobii. Na druhé ale jde špatným příkladem, kdy třeba popisuje jak benzodiazepiny zapíjí panáky vodky, aby se cítil "v pohodě". Nejen, že se to nesmí z důvodu poškození jater a jiných orgánů, ale ještě si tím vytváří návyk. Z těch osobních příběhů občas něco vyplave na povrch. Jako třeba při pátrání o problémech svého dědečka, vzpomínek na školní léta anebo strach u svých dětí a jejich možných problémů. Obdivuji, kolik práce musel autor vynaložit při sesbírání všech těch podkladů a informací z psychiatrických příruček, ale ono dělení kde a kam nyní nějaká porucha patří, je ve výsledku stejně k ničemu, protože jak i sám Stosselův lékař potvrdí, je to spíše formalita. O to více je pak smutné, že tato část vytváří dost velikou část knihy. Bavily mě sondy do minulosti a postupy, jak se dřív třeba vše léčilo valiem a elektrošoky. Při představování plejády známých autorů, kteří se museli též potýkat s úzkostmi a depresemi opomněl Pirsiga, což je škoda. Ve výsledku Stossel se představuje jako pacient, co jakoby snad rezignoval na své uchopení a vyléčení. Jeho výhledy do budoucna nejsou zrovna růžové a zdá se mi, že si z práce na knize i svých dalších poruch a jejich dokonalého rozumění udělal jakýsi program, který by ho měl od toho spíše odtrhnout, než dobrat k nějakému vyrovnanému stavu.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Můj život s úzkostí: Strach, děs, naděje a hledání vnitřního klidu v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených29x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených1x
v Knihotéce11x
v Chystám se číst94x
v Chci si koupit12x

Štítky knihy

psychiatrie úzkost

Autorovy knížky

Scott Stossel
americká, 1969
2015  83%Můj život s úzkostí: Strach, děs, naděje a hledání vnitřního klidu