Na kratším konci ulice přehled

Na kratším konci ulice https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21890/bmid_na-kratsim-konci-ulice-lvU-21890.jpg 4 71 71

Autor hovoří s humorem o socialistické realitě 80. let ve východním Berlíně. Brussig se sarkasmem líčí, jak i ve stínu zdi svítilo slunce. Hrdinové mají své lásky, baví se a sní. Vymýšlejí, jak se vyhnout odvodu, jaký obor studovat, aby nebyl politický, jak získat zpět milostné psaní zaváté větrem do pásma smrti. Poslouchají Jimiho Hendrixe, čtou Sartra, vytvářejí si, navzdory všemu, vlastní svět. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Am kürzeren Ende der Sonnenallee , 1999


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na kratším konci ulice. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (11)

L.K.
11.07.2023 3 z 5

Čekala jsem něco jiného - asi víc melancholie, bezvýchodnosti a zmaru. Ty tady sice taky byly, ale spíš jen jako kulisa pro vypointovaný situační humor. Někdo v dřívějších komentářích zmínil Pelíšky, Báječná léta pod psa nebo Šabacha a toho jsem se trochu bála, nemám tento pohled na socialismus ráda. Přijde mi, že zlehčuje dobu, která mnoha lidem zničila život. Že přehlíží jejich utrpení a zároveň ze záporných postav dělá jen jakési oběti vlastní hlouposti. Znovu bych tuhle knížku nečetla.

Kochy84
20.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Bylo mi šestnáct, chodil jsem s holkou, jejíž děda vedl kino na maloměstě. A tak brala do kina ona mě. Viděli jsme Pelíšky, i když to byl tou dobou už snad rok starej film, viděli jsme úplně nový Pupendo a pak taky Sonnenalle (někdo to z nějakýho důvodu pustil do distribuce jako Eastie Boys.). Ten film mě uchvátil.
No a už mi není šestnáct. Holku odvál čas, jejího dědu bohužel taky, Kino dávno zrušili a přestavěli na multifunkční kulturní středisko (už se tam nepromítají filmy) a já na ten film náhodou někde narazil. A protože narozdíl od šestnáctiletého Kochyho už mám doma internet, mohl jsem si o filmu a jeho vzniku něco přečíst. A tak jsem se dozvěděl, že námět napsal Thomas Brussig a podle filmu i novela Na kratším konci ulice, která, jak se ukázalo, byla docela vzácná a těžko sehnatelná. Nakonec se ale dobré dílo podařilo a já se dal do čtení.
Jestli jste viděli film, nic vás v knize víceméně nepřekvapí. Některé linie chybí (ve filmu Mario vstoupí do strany, v knize ne), některé jsou popsané trochu jinak (vidláci z Lipska ve filmu celou noc koukali na západní TV, v knize se pokoušeli obrátit přijíždějící turisty na správnou stranu, což mělo za následek první opravdu dobře zásobený obchod ve východním Berlíně), ale atmosféru mají obě díla hodně podobnou. U filmů tomu kritici s oblibou říkají "feelgood" - je to takové to pohlazení po duši. Žádné veliké drama, odcházíte z kina, přiblble se usmíváte a je vám chvíli dobře. Knížka tohle taky umí. Chtěl jsem se tomu vyhnout, ale ono to nejde, opravdu ze všeho nejvíc mi to připomíná Šabacha. Svět za železnou oponou, epizodky, vyprávění z pohledu dospívajícího kluka, který na vrcholu žebříčku hodnot nemá Stranu, ale touží po dívčí náruči (a těch dalších částech). Takové Opilé banány jsou prakticky totožný příběh v jiných kulisách. (a taky mají filmovou verzi i když si o Pupendu myslím své.)
Myslím, že jsem po těch dvaceti něco letech, kdy jsem se (nevědomky) s Brussigem potkal poprvé, objevil další "mojí" knížku, takovou tu, ke které se budu občas vracet, otevřu jí a přečtu si pár stránek a bude mi líp. A všem kolem mě jí budu doporučovat.


trudoš
03.01.2022 4 z 5

„Když řekneš, jak to tu vypadá, zavřou tě a všichni tě budou považovat za blázna, protože ani nevíš, co se nesmí říkat. Jestli nechceš, aby tě zavřeli, musíš mlčet, a ne říkat, jak to tu vypadá. Ale když zamlčíš, co se tu děje, tak se nic nezmění, protože všem se to zdá v pořádku.“
Pupendo z Německé demokratické republiky osmdesátých let, přímo z druhé strany Sluneční třídy, jíž se poneštěstilo zůstat na Východě. Na kratším konci ulice je sympatická love story prodchnutá notnou dávkou nostalgie, jejíž kouzlo spočívá právě v tom, že se vyhýbá hrůzám, skrytým za plentou, ale zároveň je neustále připomíná sarkastickými šťouchanci do ledvin. Thomas Brussig dobu socialismu maličko idealizuje, aby člověk příliš neskřípal zuby nad lidskou tragédií, znásobenou absurdní skutečností, že Berlínská zeď rozdělovala sousedy přímo uprostřed města, a vytvořil takřka povídkový cyklus, plný krásného humoru tam, kde by jej nikdo nečekal. Dneska se tomu sice směju, ale vrátit čas bych rozhodně nechtěl.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Na kratším konci ulice v seznamech

v Přečtených89x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených5x
v Knihotéce30x
v Chystám se číst67x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech3x