Nemalujte si to přehled

Nemalujte si to
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2668/bmid_nemalujte-si-to-VPz-2668.jpg 4 46 46

Ve sžíravě ironickém textu, se prolínají tři dějové a časové roviny: starořecké Athény s postavami filosofů Aristotela, Sokrata a Platóna, Holandsko sedmnáctého století a osudy malíře Rembrandta (propojeného s Aristotelem tím, že maloval jeho obraz) a Amerika konce dvacátého století. Osou celého příběhu je právě obraz „Aristoteles přemýšlí nad bustou Homérovou“, skrze nějž se všechny časové a dějové linky podivuhodně spojují a volně prolínají a skrze nějž se tak klene historický oblouk od filozofie ducha k filozofii peněz. Mistrovská ukázka postmoderního románu: Tam, kde autor přistupuje k zevrubnému výkladu vlastního pojetí dějin, klade události do nečekaných souvislostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

Picture This , 1988

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nemalujte si to. Přihlašte se a napište ho.

marvarid
13.10.2022 3 z 5

Ano – spíše esej pojednávající o uspořádání společnosti ve starověkém Řecku a paralely se společenským uspořádáním ve středověkém Holandsku a částečně i v současném kapitalismu, nežli klasický román. Děj je omezen na konstatování historických faktů, s žádnou z postav jsem nenavázala bližší vztah. Vyprávěno s notnou dávkou ironie, ale z mého pohledu to tedy nijak závratně vtipné a šokující (a tedy ani nijak extra čtivé) nebylo. Ano, dozvěděla jsem se dost nových informací, jen si nejsem úplně jistá, nakolik jsou důvěryhodné - přeci jen to není učebnice dějepisu a očekávám, že si autor uzpůsobil fakta tak, aby mu zapadala do konceptu, aby se ozřejmilo, že fungování společnosti a uvažování lidí vlastně žádný zásadní vývoj za ta tisíciletí neprodělalo.

braunerova
21.12.2021 5 z 5

Ke knize mě přivedly negativní komentáře níže, ve kterých se píše, že se jedná o dějepis. Mám rád beletristicky zpracovanou historii, pokud jí autor podá zajímavým způsobem a doplní vlastními myšlenkami. Obojí Heller naplnil vrchovatě a navíc přidal sžíravou ironii. Samotný koncept románu je geniální. Už jen samotné putování Rembrandtova obrazu je zajímavé, přičemž autor na tom vybudoval paralelu mezi Rembrandtovým Holandskem, tehdy největší námořní velmocí na světě, a Sokratovými Athénami, tehdy největší námořní velmocí na světě. Všechny tyto události a lidé jsou z dávné historie, Hellerův pohled na lidské konání mi ale přišel nepříjemně aktuální.

"Historie učí, že od lidí motivovaných morální jistotou nikdy nevzejde žádné trvalé dobro."

Dadance
12.10.2020 5 z 5

Sledováním dvou společností v jejich zlatém věku (athénské demokracie a nizozemské republiky) se ukazuje, že obě měly k dokonalosti daleko. K tomu krátké exkurze do dvacátého století krušný přehled završují. Řazeno do nečekaných souvislostí a opatřeno ironickými komentáři.
Byla jsem knihou nadšená a určitě si ji ještě párkrát přečtu. Je totiž bohatá na historické údaje. Zvlášť cením úctyhodný seznam odborných konzultantů. Po přečtení pár stránek této knihy je o čem přemýšlet (nejen) celý další den.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nemalujte si to v seznamech