Oblíbená hra přehled

Oblíbená hra https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26033/mid_oblibena-hra-LZB-26033.jpg 4 47 47

Kanadský zpěvák, básník a spisovatel Leonard Cohen se stal hudební legendou, přestože měl původně ambice literární. Právě o tom vypráví jeho prvotina – silně autobiografický román z roku 1963 Oblíbená hra, po němž Cohen o tři roky později vydal už jen knihu Nádherní poražení (Argo 1996) a svoji romanopiseckou dráhu uzavřel. Literární teoretici se ve spojení s jeho literární tvorbou vyjadřují o próze navýsost básnické, dekadentní, obskurní, módní a erotické. Oblíbená hra je napsaná formou mozaiky skládající se z drobných epizod, které líčí dospívání a raný mužný věk bohatého židovského mladíka z Montrealu jménem Breavman. Vzpomínky z dětství se prolínají s rozhovory s jeho současnou dívkou Shell a průběhem této Brevmanovy „oblíbené hry“, vztahem s dlouholetým kamarádem Krantzem a setkáním s matematickým maniakem, božím prosťáčkem Martinem na letním táboře. Ač mu všichni slouží jako inspirace na cestě k umění, na to, aby se stal umělcem, je musí nakonec opustit a vyrazit do světa na vlastní pěst.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Favourite Game , 1963

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Oblíbená hra. Přihlašte se a napište ho.

IvaKo
06.10.2020 4 z 5

Nedávno jsem četla skvělý životopis L. Cohena od Sylvie Simmons a vím tedy, že začínal jako básník a spisovatel. Se zvědavostí jsem proto sáhla po této knize. Čekala jsem něco drsnějšího, rozháranějšího, ale byla jsem okouzlená jejím citlivým a poetickým stylem. Čtenářské potěšení.

bob0985
03.08.2020 3 z 5

Dokážu pochopit, proč kniha nepředstavovala Cohenův úspěch a spíše byla kritiky přijata rozporuplně. Tato tvorba (styl) v jeho době musela být velmi rozšířena (beatníci/moderna) a umím si představit, že kritikům se pod ruku dostávalo mnoho podobných románů. Pro mě zajímavá sonda do literární tvorby zpěváka, jehož písně mám moc rád. Literárně mě to příliš neoslovilo, ačkoli tento směr literatury není pro mě cizí. V doslovu mě překvapilo srovnání s Richlerem. Myslím, že Richler je detailnější/preciznější vypravěc, méně "neurotický". Cohen hodně používal zkratku. Pro mě tedy to srovnání nebylo namístě.

Gabi13
25.06.2020 4 z 5

Mám zvláštní pocit. Tíží mě, že nedávám 5 hvězdiček, ale někdy jsem byla zmatená. Vnímám nádhernou Cohenovu hudbu, ale v próze se trochu ztrácím. Někdy byli lepší pasáže, ale pak se moc ponořil do svých myšlenek a já byla ztracená. Každopádně velmi, velmi pěkné dílo.

Knižní novinky (13. týden)

22.03.2020

Leonard Cohen

12.11.2016

Kniha Oblíbená hra v seznamech

v Právě čtených2x

prvotina kanadská literatura autobiografické prvky

Leonard Cohen
kanadská, 1934 - 2016