Pacienti přehled

Pacienti
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290428/bmid_pacienti-vKY-290428.jpg 5 4 4

Jurgen Thorwald, v súčasnosti azda jeden z najznámejších autorov literatúry (aktu. pochádza z porúrskeho oceliarskeho centra Solingenn, kde sa narodil ruku 1916. So svojimi prvotinami vystúpil až po roku 1945, keď napísal dve práce o konci II. svetovej vojny (Začalo sa to na Visle a Koniec na Labe). Po niekoľkých rokoch nasledovali dve knihy z dejín kriminalistiky Storočie detektívov a Hodina detektívov. V šesťdesiatych rokoch vznikla kritická štúdia o živote popredných postáv svetového showbusinessu Oáza snov (vyšla aj v slovenčine). Napriek tomuto zjavne spektrálnemu výzoru jeho tvorby sa dá tvrdiť, že Thorwald najväčšmi uprednostňuje medicínu a necháva sa očarúvať jej vývojom. Medicínu možno nájsť nielen v dielach Moc a tajomstvá dávnych lekárov, Storočie chirurgov a Hodina chirurgov, ale aj v jeho kriminalistickej spisbe, kde lekárske fakty tvoria prevažnú časť. Thorwaldovo očarenie vývojom lekárskej vedy kulminovalo v knihe Pacienti, ktorú možno zároveň chápať aj ako vyvrcholenie jeho doterajšej spisovateľskej činnosti. Prejavil sa tu nielen formálnou vycibrenosťou (patrí k tým nemnohým autorom, ktorí sa v dňoch modernistického dneška, produkujúceho predovšetkým zvnútornené výtvory , cieľavedome pokúšajú o rehbilitáciu príbehu a rozprávačstva), ale aj v morálno-spoločenskej oblasti. V tomto zmysle možno jeho knihu chápať aj ako istý úder západnému starsystému, ktorý sa udomácnil hádam vo všetkých oblastiach tamojšieho života, vrátane vedy (a osobitne v medicíne). Hviezdy lekárskeho neba (Barnard, Cooley, DeBakey, Starzl a i.) však v tejto knihe stoja skôr v úzadí, pretože v ohnisku všetkého diania naozaj leží — áno, doslova leží, ale aj myslí, cíti a koná zabúdany a neidealizovaný pacient, „človek ako ty a ja“. Jediná nezvyčajnosť spočíva v tom, že ide o pacienta, ktorý ako prvý (alebo aspoň medzi prvými) na svete zakúsil na vlastnom tele novosť výmeny srdcovej chlopne či transplantácie obličky, srdca a pečene. A práve za týmto pacientom s veľkým P ako zu amalgámom zrkadla možno vytušiť autora a sledovať napredovanie vedy ako výtvoru človeka a ako nástroja humanizmu.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pacienti. Přihlašte se a napište ho.

Lessana
20.04.2024 5 z 5

Opäť skvelé! Dych berúce opisy vývoja medicíny rozdelené do troch častí: Zreparovaní, Obličkári, Transplantanti. S dôrazom na dôležitosť človeka = pacienta, ktorý má vždy konkrétne meno, životný príbeh a napokon aj osud, pravdaže. Je to veľmi silné čítanie o dobách, keď sa lekári pokúšali z vlastnej vôle, vidiac utrpenie chorých, vymyslieť nové, funkčné a bezpečné metódy pomoci, koľkokrát na neprebádanom území s obrovskými rizikami... A predsa! Nebyť toho, nepostúpilo by sa ďalej. Či už v chirurgii, alebo priamo transplantácii srdcových chlopní, obličiek, srdca alebo pečene.
Niekedy človeka až mrazí z tých kľukatých ciest lekárskej vedy, z tých náročných a bolestivých zážitkov pacientov. Ale je to výnimočné čítanie - príbehy sú spracované temer až beletristicky, s priamou rečou, s úvahami hlavných hrdinov, doplnené o historické podrobnosti.
Veľmi sa mi ráta pokora, s ktorou lekári tých čias (1937 - 1968) pristupovali k svojmu povolaniu. Dovolím si na jej ilustráciu uviesť jeden citát z knihy:
"Zázraky v medicíne? Nepoznám nijaké. Aj najväčšie zázraky, ktoré sme - ako sa nazdávame - vykonali, sú smiešnym príštipkárením. Sú iba nefalšované zázraky prírody." Paul Lester Gronstein, Praha, 1937
Na záver musím ešte pochváliť preklad. Krásny, čistý, ľubozvučný, plný nádherných archaických vyjadrení. Dokonalá práca!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pacienti v seznamech

v Právě čtených1x