Pan Pip přehled

Pan Pip
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1877/bmid_pan-pip-qDk-1877.jpg 4 91 91

Spolu s malou Matildou se ocitáme na Šalamounových ostrovech v době, kdy je země zmítána nepokoji a válečným konfliktem. Je to poněkud šokující cesta do oblasti, která pár let před začátkem třetího tisíciletí žije jako ve středověku. Při jedné z potyček je zabit učitel a na jeho místo přichází podivný běloch jménem Watts: namísto výuky jim každý den čte kapitolu z Nadějných vyhlídek Charlese Dickense. Když se mu kniha ztratí, spolu s dětmi dá znovu celý příběh dohromady, každé dítě řekne a následně zapíše část, jež mu nejvíce utkvěla v hlavě. Příběh sirotka Pipa tak dostává nový rozměr, děti do něj projektují své tužby a vkládají hrdinům do úst i věci, které nikdy neřekli. To, jaký dopad měl román na Matildu, se dozvídáme až retrospektivně, když jako mladá žena pátrá, kým ve skutečnosti Watts byl. Zdánlivě jednoduchý románový děj v sobě skrývá složité poselství. Není to jen příběh jedné kruté války, ale citlivé zamyšlení nad silou psaného slova, nad nestálostí dějin a vzpomínek a nad neslučitelností západní a domorodé kultury, které se mohou vzájemně obohatit, ale nikdy se nesmí snažit druhou ovlivnit a pozměnit.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon

Mister Pip , 2006

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pan Pip. Přihlašte se a napište ho.

hroubek
13.05.2024 4 z 5

Před lety jsem viděl filmovou adaptaci a ta se mi hodně líbila. A proto jsem si řekl, že si jednou knížku přečtu. Povedlo se mi to asi po deseti letech a musím říci, že to bylo o dost jiné, než jsem čekal. Spisovatel Lloyd Jones napsal velmi zajímavou a jímavou knihu, která sice nemá kdovíjak složitý příběh, ale o to více je silnější hlavní myšlenka a pointa samotného příběhu. Jones píše moc hezky a příběh se čte velmi dobře a je napínavý a přináší zajímavý pohled na Nadějné vyhlídky a jejich význam. Oceňuji, že se Jones nepokoušel některé věci tlačit do extrému a už vůbec se nevyžívá v popisování ošklivých věcích. V jeho podání se to prostě děje, a pak to skončí. Žádné detailní popisování a stupňování napětí a hrůz. Líbilo se mi, jakým způsobem se pracuje s postavou Wattse, a postupné odhalování jeho minulosti. Kým skutečně byl, proč se choval, tak jak se choval, a byl ve skutečnosti tím urozeným mužem nebo byl jenom slaboch a zbabělec. Pan Pip je hezké kniha, která se tváří jednoduše, ale vevnitř skrývá zajímavé myšlenky, o kterých se dá dlouze přemýšlet.

Atisa
01.03.2024 3 z 5

Toto byla zvláštní kniha. Zvolila jsem si ji ke čtení, protože jsem v nedávné době přečetla Dickensův román Nadějné vyhlídky a chtěla jsem se na něj podívat zase z jiného úhlu pohledu. Zaujalo mě, jak si žáci Nadějné vyhlídky oblíbili, jak se ztotožnili s postavami. Knížku napsal novozélandský autor, takže se musíme připravit, že knížka je jiná, než jsme zvyklí. Je to zajímavý pohled na život v Oceánii. Kniha byla také dost krutá. Příliš jsem nepochopila některá zásadní jednání pana Watse. Závěrečná část, kdy vypravěčka dohledává souvislosti z jejího předchozího života na ostrově, mi tam jaksi nesedí. Jsem ráda, že kniha má i doslov, díky němu jsem mohla zjistit, co autor knihou chtěl říct.

alkuluku_blog
07.02.2024 4 z 5

Tahle kniha mě docela semlela, musím říct. Začíná to jako nevinné vyprávění o dětství v Oceánii, ale buďte připravení na všechno. Šokující a velice silná kniha o tom, co si někteří lidé v sobě musí nést celý život.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (3)

2008 - YALSA Book Awards (Axel Awards)
2007 - Commonwealth Writers' Prize (Best Book)
2007 - Commonwealth Writers' Prize (Best Book - South East Asia and South Pacific)

Kniha Pan Pip v seznamech

v Právě čtených2x