Panenská královna přehled

Panenská královna
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1971/bmid_panenska-kralovna-1zI-1971.jpg 4 65 65

Alžběta I. usedla na trůn v pětadvaceti letech po své nevlastní sestře Marii, řečené Krvavé, a dnes je všeobecně řazena mezi nejvýznamnější anglickou panovnici. Strastiplné dětství a úklady královny Marie ji zocelily tak, že během vlády projevovala nevšední odvahu a odhodlaně se stavěla všem protivenstvím. Po otci zděděná vitalita a důstojnost jí pomohly přestát situace, které by jiného panovníka udolaly. Alžběta též získala vzdělání hodné učence: vládla šesti jazyky a byla schopna vést diskuse s největšími vzdělanci své doby. Kromě celé řady obdivuhodných vlastností však autorka připisuje Alžbětě i autoritářství, skrblictví, váhavost a koketérii. Navzdory všem nectnostem dokázala Alžběta ve svém lidu vzbudit oddanost, která téměř hraničila se zbožněním. Carolly Erickson se rovněž snaží osvětlit příčiny tehdejšího politického a náboženského vření a samozřejmě nabízí i nahlédnutí do způsobu života tehdejších lidí. Její vypravěčská erudice a hluboká znalost dějin šestnáctého století jsou zárukou kvalitního čtenářského zážitku.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Domino

The First Elizabeth , 1983

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Panenská královna. Přihlašte se a napište ho.

MíšaS.
20.10.2022 3 z 5

Také jsem z knihy trochu zklamaná, jak píše Trisha_CZ. Podle této knihy vlastně vůbec nechápu, proč je alžbětinská doba považována za to nejlepší, co kdy bylo, neboť Alžběta pouze flirtovala s muži, nenáviděla ženy, fintila se, a se všemi se hádala. Pořádala slavnosti, neměla peníze, rozprodávala královský majestát a neustále trpěla stihomamem.

tomnathaniel
08.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že jde o velmi vyčerpávající biografii mé oblíbené panovnice. Pro milovníka Alžběty I. jakým jsem, je kniha podrobná (obzvláště v období jejího mladí i událostem, předcházejícím Zlatému věku). Naopak mě zamrzely útržkovité zmínky, o některých význačných osobnostech v kruhu královny, např. Raleigh, De Veer, nebo samotná exekuce Marie Stuartiovny. Nato, že je Mariiným pletichám věnováno dost prostoru, její poprava je shrnuta pouze do kratičkého odstavce. Také mě zklamalo, že je opomenut Zlatý věk a rozkvět alžbětinského divadla. Také mě zklamala poslední část, kdy poslední roky vlády Alžběty jsou zhuštěny do 30 stran. I tam se mohla ještě autorka rozepsat. Zpočátku jsem si také nemohl zvyknout na mnohdy zmatečné popisování jednotlivých událostí a souvislostí. Také mi vadil český překlad některých anglických jmen, kde nemusel být vůbec nutný.
Možná bych doporučil, aby si čtenář rozšířil pominuté (v knize) obzory filmy nebo dokumentárními filmy o panovnici.

Slůník
16.11.2019 4 z 5

Tudorovci for ever!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Panenská královna v seznamech

v Právě čtených1x