Pepíci přehled
Mariusz Surosz
Kniha polského historika Mariusze Surosze obsahuje 25 esejů věnovaných osobám spojeným s historií Československa od jeho vzniku do současnosti. I u těch nejznámějších jmen (Jan Masaryk, Emil Hácha, Klement Gottwald, Jaroslav Seifert, Pavel Tigrid) přináší jejich plastické portréty včetně různých zajímavostí, u dalších jsou zde víc známá jejich jména než život (Alois Eliáš, K. H. Frank, Milada Horáková, František Kriegel), o některých se ví nezaslouženě málo (Milena Jesenská, Jan Patočka, Toyen). Autorův pronikavý pohled ze zahraničí na významné osoby našich dějin boří stereotypní názory Poláků na Čechy, přitom však ještě víc dokáže oslovit každého z nás, kdo chce znát osobnosti a stát, jehož jsme dědici.... celý text
Fejetony, eseje Literatura naučná Historie
Vydáno: 2019 , Mladá frontaOriginální název:
Pepiki: Dramatyczne stulecie Czechów, 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pepíci. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (15)
Příjemné a poutavé čtení o moderních dějinách naší země očima Poláka. Kniha je určena původně Polákům, je skvělé, že je přeložena i do češtiny, protože to dává na dějiny netradiční úhel pohledu.
Dovolím si nesouhlasit s autorem předcházejícího komentáře..Znám leta páně vysílání polského rádia. Vím z komentářů, že Poláci Hrabala mají moc rádi a Haškova "Dobrého vojáka Švejka" přímo milují...Hra Jáchyma Topola "Cesta do Bugulmy" se po německé premiéře hrála na jevištích v Polsku dřív než u nás a její rozhlasová dramatizace se v polském rádiu dávala dřív, než její divadelní premiéra v divadle v Dlouhé v Praze.V Krakově existuje sdružení přátel Jaroslava Haška a jeho hrdiny vojáka Švejka.Poláci znají dobře dílo Vladimíra Boudníka, velmi si cení choreografa Jiřího Kyliána (na minulé klavírní Chopinovské soutěži ve Varšavě r.2015,jej Poláci jmenovali do čestné poroty spolu třeba s A.Wajdou...spousta polských filmařů studovalo na FAMU v Praze...stejně tak mají Poláci rádi filmy Jiřího Menzela..Faktem je, že v první řadě ctí svou kulturu domácí,ale přitahuje je český humor, i když mu ne vždy dobře rozumějí...v polštině existuje ustálené rčení "czeski film" pro něco, čemu běžný Polák moc nerozumí. Pak řekne,že je to "czeski film"..přesto je tohle na našem pohledu na svět přitahuje. I my toho víme o Polácích málo..V Čechách se používá v médiích přirovnání pro někoho,kdo dobře zvládne složitý problém,že jej "rozlouskl tak, jako Angličané za války německou Enigmu!" (sic!) Skoro nikdo neví, že dávno před prolomením kódů Enigmy v Bletchley Park, to byli polští matematici ve službách vojenské polské dešifrovací služby,kteří Enigmu a její kódy rozluštili a ještě před válkou předali západním spojencům výsledky i vlastními odborníky sestavenou polskou kopii stroje, nazvanou Lacida..Jsme si toho s polskými sousedy ještě dost dlužni,a to vzájemně na obou stranách. Tož chutě do práce..!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Pepíci v seznamech
v Právě čtených | 5x |
v Přečtených | 92x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 48x |
v Chystám se číst | 33x |
v Chci si koupit | 6x |
Štítky knihy
eseje polská literatura osobnosti česko-polské vztahy Češi české osobnosti
Skrýt reklamy
Mne to bohužel příliš neobohatilo, neboť téměř vše, co jsem si v dané knize přečetl, jsem již znal. Je prostě určena pro polské, s českou kulturou a historií, neobeznámené publikum. A nenabízí ani žádný zajímavý pohled "zvenčí". Přesto může být užitečná pro každého Čecha, který si není úplně jistý znalostí historie země, jejíž je občanem a kde žije. Takovému bych tuto přehlídku významných osobností 20. století určitě doporučil.