Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu přehled

Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499248/bmid_politika-touhy-sex-a-veda-v-komunis-t2u-499248.jpeg 4 22 22

Historie někdy postupuje pozpátku. I v sexu. Sexuální revoluci si běžně spojujeme s šedesátými lety, feministickými a občanskými hnutími — a Západem. V oblasti sexu však bylo jednou z nejprogresivnějších zemí po druhé světové válce komunistické Československo. K legalizaci potratů či dekriminalizaci homosexuality tu ovšem došlo nikoli občanským tlakem, ale za dohledu sexuologů, psychologů a demografů, kteří chtěli pod odborným vedením utvořit rovnostářskou společnost. Tento společenský projekt skončil s nástupem normalizace, a dosažený pokrok ohledně genderových pořádků či pojetí sexuality dokonce začal couvat: ženy měly být v pozdním československém socialismu především pečujícími matkami a starostlivými manželkami, sex měl fungovat hlavně jako koření usedlého manželského života. Politika touhy vypráví fascinující dějiny utváření sexuality, rodiny nebo orgasmu v nečekané perspektivě socialistického řízení shora. Historii, která pokračuje v českých tělech, kultuře i politice.... celý text

Literatura česká Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Host

Sexual Liberation, Socialist Style: Communist Czechoslovakia and the Science of Desire, 1945–1989 , 2018

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu. Přihlašte se a napište ho.

hnatlubo
18.12.2023 1 z 5

Název mě velmi upoutal, proto jsem si knihu pořídil. Bohužel jsem četl nepovedenou akademickou práci jakési bláznivé feministky. Nechápal jsem proč jsou citovány výhradně slovenské rozsudky. Práce patří do akademických knihoven, nikokoliv na pulty knihupectví. Sice jsem to dočetl, ale rozhodně si tuhle knížku nechávat nebudu. Těsná lepená vazba navíc velmi ztěžovala čtení, neboť publikace se neustále zavírala, bylo tedy nutno jí pořád pevně držet rozevřenou.

Denny456
12.12.2023 2 z 5

Njn. Dočetl jsem. Co o tom říci. Především to fakt není vědecká kniha. K tomu toho hodně chybí. Především nadhled a některé základní vědecké mechanismy psaní knih. Když chcete knihu dočíst musíte se jinak nastavit. Třeba na různé slovní obraty. Např. pojem "Dlouhá padesátá léta" mě rozesmíval celou knihu. Zvláště, když 60. léta a další byla asi kratší. Pak také jednostranné vidění světa bylo dost patrné, ale to je op tom nadhledu. Některé věci, které autorka přebírala z dokumentů a nepřimýšlela si své hodnocení bylo kvalitní.

kaja77
08.09.2023 4 z 5

Moc zajímavé sledovat, jak se v oblasti rodiny, postavení žen ve vztahu, péči o domácnost a děti vyvíjely názory lidí i odborníků. Docela jsem se bavila u těch slovenských úryvků že soudních rozhodnutí :) lahlomyslný prístup odporkyně ku manželstvu

Uteč, dokud můžeš, a další knižní novinky (4. týden)

22.01.2023

Kniha Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu v seznamech