Poslední prázdniny přehled

Poslední prázdniny https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74940/posledni-prazdniny-74940.jpg 3 7 7

Poslední prázdniny mají všechny znaky, které od dobré dívčí četby očekáváme; nemají však v sobě nic ze smutku a sentimentality tak často k těmto příběhům přidávaným. Jarmila Černíková je sice začínající autorka, avšak dovedla se zkušeně vyhnout všem záludnostem tohoto žánru, o svých hrdinech vypráví vesele a často s ironií, bez obav, že komické či groteskní situací je před čtenářem znemožní. Protože pochopitelně, jak už to bývá, jedná se o smrtelně vážné věci: nejde jen o to, že Helena se konečně po dlouhých útrapách poprvé řádně a jaksepatří zamiluje, je tu totiž také máma, která žije stále svým svobodným životem, je nepraktická a má trochu smůlu. A k těmto dvěma našim hrdinkám shlíží přísný pohled babičky, která v sobě nikdy nemůže zapřít skutečnou dámu a proti jejímž káravým gestům se nedá nikdy nic vymyslet. Je to příběh o velkém přátelství mezi matkou a dcerou, přátelství, které trvá do chvíle, než se obě beznadějně zamilují a způsobí řadu zmatků a nedorozumění. Je to vyprávění plné laskavého letního oparu, zbůhdarma ubíhajícího (přitom však žárlivě střeženého) času, a nad tím vším se vznáší lehounký úsměv hrdinek, přemílajících si neustále své vzpomínky s touhou i nadějí, že to všechno je už opravdu ten začátek skutečného a tolik očekávaného příběhu jejich života.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Poslední prázdniny. Přihlašte se a napište ho.

Bonda
29.04.2024 5 z 5

Jemný a věrohodný psychologický román. Ústřední hrdinka Helena má čerstvě po maturitě a na vysokou školu ji nevzali. Žije vztahem se svou matkou, která si jako mladá nazadaná žena vytvořila s dcerou blízké kamarádské pouto. Heleně pomalu dochází, že by mohla život vzít do vlastních rukou a zařídit si ho po svém, protože ona i maminka už jsou dospělé a vzájemně se nepotřebují. Zajímavým momentem je Helenin pokus o svedení muže dvakrát staršího, než je sama. Její pokusy o duchaplné repliky jsou žalostné a naivní a muž se proto dívce spíš směje, než by byl okouzlen. Helena to do velké míry sama chápe, přesto se svého úmyslu lehko nevzdává.

355 knižních tipů na téma prázdnin

04.07.2022