Praha přehled

Praha https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284030/mid_praha-N8m-284030.png 1 1 1

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Praha. Přihlašte se a napište ho.

Ladis777
11.05.2024 1 z 5

Když jsem na knihu narazil v knihobudce, řekl jsem si, proč ne, podívám se, co s Prahou Pujmanová vyvedla. No, je to mizerné, ale není to úplně strašné, to ne. Praha je básnířce jakousi životní souputnicí, takže se v básni prolíná život a zrání básnířky s událostmi v Praze. Počáteční básně, kde autorka reflektuje mládí a dětství, kde se dostáváme do Prahy počátku století a na začátek samostatné republiky, jsou lepší, některé obrazy se mi fakt líbily, třeba hned to Ať padá sníh na Týn i s rolničkami a mění Prahu v bílý negativ - proč ne. Jenom jak básnířka zraje a vybírá si očekávané události - krizi lidí za krize, protektorát, pronásledování, osvobození, nachází povinné verše pro Stalina a ideologizuje se, jsou texty horší a horší, obrazy nudnější a hloupější, verše kostrbatější a kostrbatější, někde si vypomáhá zařazením dobových hesel či cimrmanovským absolutním rýmem, vrcholem invence je Fučík - fučí. Zase je z textů vidět i její přehled, objevuje se dost aluzí na autory a díla mnohdy zapomenuté, je tu i pár autorských neologismů... Ty dvě hvězdičky si to asi může zasloužit.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1955 - Státní cena za literaturu