Proti vetru přehled

Proti vetru https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477787/bmid_proti-vetru-pv9-477787.jpg 5 283 283

„Ak sa započúvate, moja pôda vám porozpráva svoj príbeh. Príbeh našej rodiny.“ Od autorky bestsellerov Slávik a Veľká samota prichádza silný epický román o láske, hrdinstve a nádeji, zasadený do čias veľkej hospodárskej krízy, keď Amerika bojovala sama so sebou, milióny ľudí boli bez práce a aj pôda akoby sa obrátila proti nim. Texas 1921. Čas hojnosti. Vojna sa skončila, pôda je štedrá a Amerika je na pokraji novej, optimistickej éry. Elsa Wolcottová sa v časoch, keď jedinou možnosťou ženy je manželstvo, považuje za starú a vidí pred sebou pochmúrnu budúcnosť. Všetko sa však zmení, keď sa zoznámi s Rafom Martinellim a jej život naberie úplne iný smer. Keďže má zničenú povesť, jediným riešením je svadba s mužom, ktorého ledva pozná… Do roku 1934 sa svet veľmi zmenil; milióny ľudí sú bez práce a sucho zničilo Veľké planiny. Farmári bojujú o svoju pôdu a živobytie, úroda je čoraz biednejšia, voda vysychá a zem praská. Na planinách neľútostne zúria prachové búrky. Všetko na farme Martinelliovcov hynie vrátane Elsinho chabého manželstva. Každý deň zvádzajú zúfalý boj proti prírode, boj za to, aby udržali pri živote svoje deti. V týchto neistých a nebezpečných časoch si Elsa – tak ako mnohí jej susedia – musí vybrať jednu z dvoch rovnako bolestných možností: ostať a bojovať za milovanú pôdu, alebo ísť na západ do Kalifornie hľadať lepší život pre svoju rodinu. Proti vetru je strhujúci román, ktorý nám pripomína časy veľkej hospodárskej krízy a ľudí, ktorí ju prežili – tvrdú realitu, ktorá rozdelila národ a nútila ľudí bojovať o prežitie. Je to svedectvo o nádeji, odolnosti a sile ľudského ducha prežiť navzdory nepriazni osudu. Nezmazateľný portrét Ameriky a amerického sna videný očami nezlomnej ženy, ktorej odvaha a obeta definuje celé generáciu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Lindeni

The Four Winds , 2021

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Proti vetru. Přihlašte se a napište ho.

Ellikokkinoy
02.05.2024 5 z 5

Nádherná kniha, plná emocí, která vám mnohokrát vžene slzy do očí.

Veríňák
24.04.2024 5 z 5

Nádherná nádherná nádherná.
Téma, o kterém jsem mnoho nevěděla, přitom tolik emocí, které důvěrně znám.
Moc doporučuji a musím rozhodně vyzdvihnout skvělý překlad.

denib
11.04.2024 5 z 5

Já vím, Hrozny hněvu to zrovna nejsou, i když tu jsou stejné okolnosti. Stejně si ale myslím, že to je dobrá kniha, jen jiná. Příběh mě pohltil a Else jsem fandila. Byl to vyloženě boj o přežití za doby velkého sucha v USA a následného hromadného úprku do Kalifornie, kde ale o nové obyvatele nikdo nestojí. Elsa bojuje nejen s nedostatkem jídla, peněz, střechy nad hlavou, dokonce i čistého vzduchu pro sebe a své děti, ale i s předsudky a následky své výchovy. Ono z bezpečí domova, u knihy a v dnešní době je snadné si říkat: takhle bych se já nechovala. Je to tedy hodně protkané i romantickou linkou, které by možná mohlo být o trochu míň, ale nevadila mi. V době, kdy se mi nečte úplně lehce, jsem tuhle knihu zhltla a dostala tak potřebnou oddychovou vzpruhu. Dokonce i s trochou slz :-)

Vychází Jenom nestvůra, Jako stín a další knižní novinky (40. týden)

02.10.2022

Knižní novinky (43. týden)

25.10.2021

Kniha Proti vetru v seznamech