Ptačí zpěv přehled

Ptačí zpěv https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7416/bmid_ptaci-zpev-tBj-7416.jpg 4 78 78

Životy zasažené válkou. Román zasazený do období první světové války vypráví osudy mladého Angličana Stephena, který v severní Francii prožívá nejprve vášnivou lásku a posléze nelítostnou krutost bojů. Obojí natrvalo změní jeho život. Nejslavnější Faulksovo dílo, které se v Anglii řadí mezi literární klasiku, nabízí strhující vyprávění o životech zasažených válkou a mistrnou variaci na téma lásky a smrti. Faulksův úsporný styl popisuje děsivé detaily zákopové války i emocionálně vypjaté momenty tak působivě a přesvědčivě, že nám události nedávné historie doslova ožívají před očima. Hluboce osobní pohled na příběhy a pocity jednotlivých postav kontrastuje s anonymitou války, v níž se postupně zcela vytrácí smysl pro hodnotu lidského života. Úspěšný román Ptačí píseň byl nominován na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Birdsong , 1993

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ptačí zpěv. Přihlašte se a napište ho.

jankor
07.08.2023

Tato kniha je dobrým válečným románem. Děj je opentličkován první a třetí dějovou linií, bez které by se klidně mohl obejít. Na začátku uspěchaná červená knihovna, průběžně a na konci novodobá část. A zase ty zbytečné erotické detaily. To důležité se odehrává na bojištích a v zákopech 1.SV. Tedy to, co Vás zasáhne, zamrazí, přinutí k přemýšlení. To, u čeho si řeknete, že ti muži viděli takové hrůzy, že si to ani neumíme představit ..... a nikoho to za nějakou dobu nebude zajímat. Vůbec se nedivím, že některé z nich to nevratně změnilo.

esma
08.05.2021 5 z 5

Číst Ptačí zpěv (a já už podruhé) je emocionálně tak vypjaté, že možná knížku i odložíte. Sever Francie, kraj, který svými meandry zdobí řeka Somma (jen o něco delší než naše Sázava), byl dějištěm podle historiků jedné z nejkrvavějších bitev 1WW. Představit si tento bažinatý kraj na severu lemovaný nízkými pahorky jako epicentrum lidského šílenství je nepředstavitelné, ale Sebastian Faulks neslevuje a proniká nejenom do popisu bojů, ale i do nitra svých postav, aby s námi sdílel to … vychýlení světa na nepřirozenou oběžnou dráhu.
Věčná otázka : kam až člověk může zajít ? Kam až vede ta uzamčena hrůza, to vesmírné osamění, degradace lidského života, ta ztráta důstojnosti, to prázdno v duši ?
Osobně mě jímala klaustrofobie ze zákopových scén, byť jsem se snažila držet rovnováhu, nepomohly ani civilní vstupy ostatních postav blízkých hlavní postavě románu.
Závěrem jenom prosté sdělení : považuji závěrečnou scénu vyproštění Stephena za jeden z nejpůsobivějších návratů k lidskosti.
Děkuji, pane Faulksi, Vaše knížka patří k mým TOP.

… Někde daleko mimo dosah myšlení se k němu vloudilo rozřešení a zjistil, že jeho paže, dosud zdvižené, se začínají natahovat a rozvírat.
Levi hleděl na toho člověka s divokýma očima, napůl zbaveného rozumu, vraha svého bratra. Z důvodu, jimž sám nerozuměl, bezděky také rozevřel paže a oba muži si padli do náruče a rozplakali se nad trpkou podivností svého lidského života...

vlkove
31.05.2020 5 z 5

Opravdu velice silný příběh, který nás zavádí na bojiště první světové války. Věrohodné popisy prostředí zákopů, každodenního života, smrti a všeho co k válce patří. Kniha mě naprosto rozložila a po dočtení se nedivím, že se v Anglii řadí mezi povinnou školní četbu. Tohle je skvost mezi válečnými romány. Musím přiznat, že prvních sto stran mě příliš nebavilo ale nenechte se odradit, tato část spíše slouží k tomu abychom viděli kontrast mezi válkou a obdobím míru.
Člověk si jen málo uvědomuje jaké to asi muselo být, nejen po psychické ale také po fyzické stránce. Jak vidíme muži byli naprosto rozložení, báli se a doufali jen v to, že přežijí.
Jedna z nejsilnějších knih jaké jsem kdy četla, určitě se k ní ještě několikrát vrátím. Knihu doporučuji všem.
Upozornění: není vhodné pro slabší povahy, obsahuje popisy mrtvých těl, umírání a zabíjení.
Na závěr určitě doporučím dvoudílný stejnojmenný film z roku 2012. Film se v některých pasážích od knižní předlohy mírně odklání ale i přesto perfektně vystihuje mrazivou atmosféru zákopů.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ptačí zpěv v seznamech

v Právě čtených3x