Pú a tao přehled

Pú a tao
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35854/mid_pu-a-tao-EMk-35854.jpg 4 59 59

Spisovatel, fotograf, instrumentalista a skladatel se nechal inspirovat legendární postavičkou Medvídka Pú, ale i dalšími zdroji jako je asijské a japonské umění, taoistickou a zenovou filozofií a jógou. Kniha má další volné pokračování Prasátko a Tao.

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

The Tao of Pooh , 1982


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pú a tao. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

Pablo70
19.05.2024 5 z 5

Zvířata, která jednají jako lidé, se objevují v Ezopových bajkách a určitě i dříve. Lao-c psal o Tau také dost dávno. No a dohromady to dal B. Hoff. Ovšem Milneův Pú má v sobě silnou dávku iracionality. Proto se výborně hodil k účelu informovat o taoismu širokou veřejnost. Nedá se nic dělat, Pú je ten nejnenucenější medvěd, jak je zde konstatováno. Co se týká obvinění Hoffa z jisté zapšklosti vůči exaktním vědám, nutno předeslat, že mezi Západem a Východem jsou jisté kulturní odlišnosti. Tak například motýla chápe vědec ze Západu jako okřídlený hmyz sající nektar, zatímco Japonec ho popíše jako létající květinu.
Na svých osobních stránkách Hoff líčí své trable s nakladatelstvími, ovšem příčinu se nedozvíme. Hoffova kniha se stala bestselerem. Jako autor se snažil zabránit jejímu elektronickému šíření. Nenapadlo ho asi, že to budou samotní čtenáři, kteří umístí tuto knihu na své weby volně ke stahování.
Kniha je půvabná a nenucená, stejně jako celý Pú. Doporučuji.

Saxofonista
30.07.2023 3 z 5

Šel bych na pět hvězdiček, kdyby ...
Kdyby autor nebyl zapšklý absolvent humanitních/uměleckých škol, kterému přírodní vědy nic neříkají a zřejmě z toho trpí nějakým komplexem, takže zcela zbytečně má potřebu prokládat svůj jinak skvělý text karikaturami "učenců", které sice v některých případech mohou odpovídat realitě, ale tím, že tyto "jednotliviny zmnožuje", se dost shazuje. Vemte si třeba jeho popis profesora a srovnejte si ho třeba s Feynmanem (a to je jen nejznámější příklad). Je sice pravda, že zrovna v negativním vztahu k pojmenovávání, klasifikacím a taxonomiím si do určité míry s Feynmanem notuje, ale jde až do extrému, když vlastně jakékoli pojmenovávání považuje za zbytečné (pták, ryba). Podle této jeho myšlenky bychom se nemohli vůbec na ničem domluvit (viděl jsem takové tamto, letělo to z jedné strany na druhou). Navíc se dostává do určité kolize, když pojmy jako pták nebo ryba jsou podle něho zbytečné, zato třeba wu wej nebo pchu - to je jiná. Celé to smrdí esoterickým rozdělováním lidí na dvě kasty - osvícené prázdné desky a tupé racionalisty. A já opravdu nevidím důvod, proč by třeba profesor fyziky nemohl být (dobrý) taoista.


Ikkju
21.09.2016 3 z 5

Pú čili čínsky Pchu znamená zápor, ne, nic, nebo prostě prázdnotu, er znamená (prý) dva. Na tuhle knížku si vzpomenu vždy, když si dám tmavý lisovaný čaj, a vzpomenu si též na krásně bezstarostné období, ve kterém jsem ji četl, a ve kterém druhá konvička pchueru už byla opravdu moc...

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pú a tao v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených77x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených14x
v Knihotéce22x
v Chystám se číst50x
v Chci si koupit13x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

tao taoismus medvídek Pú

Autorovy další knížky

Benjamin Hoff
americká, 1946
1996  87%Pú a tao
1997  73%Prasátko a Tao