Sever a Jih - 1. díl přehled

Sever a Jih - 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26047/saga-hazardu-a-mainu-na-pozadi-obca-26047.jpg 4 84 84

Děj knihy zobrazuje životní osudy dvou amerických rodů: plantážníků Mainů z Jihu a průmyslníků Hazardů ze Severu. Hlavními hrdiny jsou především Orry Main a George Hazard. Z rodinného sídla v Jižní Karolíně odjíždí šestnáctiletý Orry do Vojenské akademie ve West Pointu. Cestou se seznámí s Georgem,pocházejícím z Pensylvánie, který míří do stejné Akademie. Stanou se z nich nejlepší přátelé. Na Akademii společně prožívají dobré i zlé chvíle a především pronásledování kadeta Benta, který jim zdejší pobyt ztěžuje neustálým šikanováním. Po čtyřech letech zdárně opouštějí West Point s titulem důstojníků, ale zanedlouho musí narukovat do americko - mexické války. Mezi tím můžeme sledovat neméně zajímavé osudy dalších postav vystupujících v románu. Autor zobrazuje i život černých otroků pracujících pro Jižany, přibližuje také život ostatních členů obou spřátelených rodin, mezi jinými sestru George - Virgilii, jenž až fanaticky bojuje za svobodu otroků, nebo velkou lásku Orryho - Madeline, provdanou za krutého plantážníka Justina LaMotta, který ji neustále uráží a týrá.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , X-Egem

North and South , 1982

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sever a Jih - 1. díl. Přihlašte se a napište ho.

vierak
včera 3 z 5

Sága rodu Mainovcov a Hazardovcov začína približne dvadsať rokov pred vypuknutím občianskej vojny. Pekne vykresľuje situáciu otrokárskeho juhu a priemyselného severu USA a dokazuje, že dobrí ľudia sú na oboch stranách. Po prečítaní človek lepšie pochopí, ako hlboko bolo otrokárstvo zakorenené, no zároveň to, že o "svojich ľudí" sa mnohí dobre starali. Rozhodne však bolo veľa takých, ktorí sa k černochom správali neľudsky. Sloboda je však Bohom daná a nik nemá právo ju vziať. Otrokárstvo je do neba volajúci hriech, preto mi nedá nezamýšľať sa nad tým, že ešte v krutejšej forme existuje aj v dnešných časoch ...
Román končí začínajúcou občianskou vojnou, trochu ponuro, ale realisticky.

zuzana4291
30.05.2023 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu (prakticky celou sérii) četla jako dítě. Příběh mě úplně nadchnul. Letos jsem se k této sérii vrátila díky čtenářské výzvě a vůbec toho nelituji. Je to kniha, která strhne čtenáře svým dějem. Nejen příběhem dvou kamarádů, ale také historií, která předcházela před občanskou válkou.

Nofar197
12.12.2022 4 z 5

John Jakes v v první části této ságy Sever a Jih - pokračování Láska a válka a Nebe a peklo - krásne vykreslil atmosféru zejména tehdejšího amerického Jihu. Poměry na Severu byly poněkud opomijeny, ale autor evidentně stranil svobodnému Severu, což plně chápu. Na jedné straně krásné jižanské domy, bavlnikova pole, horký vzduch, jemně a krásné ženy či typičtí jižansti gentlemani - na straně druhé neuvěřitelná krutost, nelidské zacházení s černými otroky, nemožnost postavit se nasilnickemu manželovi.
"Tady nemohu zůstat. Nemohu pomáhat na takovém místě. Celý tento systém je prohnilý. Prohnilý a odsouzený k zániku. "

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Sever a Jih - 1. díl v seznamech

v Právě čtených1x