Saga o Grettim přehled

Saga o Grettim https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71963/saga-o-grettim-71963.jpg 4 27 27

Rodová islandská saga o Grettim, složená ve 12. nebo na začátku 13. století a zde po prvé přeložená do češtiny, patří k vrcholným dílům staroislandské literatury. Podán je v ní obraz rodového zřízení, které v 10. století zavedli na Islandu norští vystěhovalci, nesvárů a zápasů mezi jednotlivými rody, pěstního práva a krevní msty, jen nedokonale brzděné rodovými sněmy. Hrdinou sagy je příslušník jednoho z předních rodů, nepřemožitelný hrdina Gretti. Je obráncem rodové cti a odpůrcem zvůle mocných, vítězně vychází ze všech bojů, jeho zdatnost se mu však stane osudnou. Vyvolá zášť mocných a Gretti je odsouzen k vyhnanství. I jako psanec koná divy hrdinství, marně však hledí uniknout zlému osudu - nakonec hyne jako oběť čarodějnických kouzel.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Saga o Grettim. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
20.12.2023 3 z 5

Po Sáze o svatém Óláfovi jsem sáhl hned po Sáze o Grettim, která je bohužel o poznání slabší. Svým způsobem jde ale i o propojené texty, jelikož Gretti a Óláf byli vzdálení příbuzní a ke všemu v díle vystupuje také příbuzný Snorriho Sturlusona, který zmíněnou ságu napsal. Víceméně jde o klasický severský příběh plný násilí, vtipu a pomsty. Protagonista díla taky navíc není žádný svatoušek, ale spíše klasický antihrdina, jaké známé i dnes.

OlafSveinsson
19.04.2023 5 z 5

Od hrdinů ságy o nejsilnějším a nejdéle unikajícím islandském vyhnanci Grettim Ásmundarsonovi nás dělí už tisíc let a tak je zajímavou sondou do myšlení tehdejších obyvatelů Islandu a Norska, kdy se zabití člověka mohlo vyrovnat penězi nebo zase dalším zabitím. A nebo právě třeba vyhnanstvím, které nebylo určitě nic jednoduchého, když se vyhnanec nemohl spolehnout na svou rodinu, či přátele a každý ho mohl beztrestně zabít.
Gretti je rozhodně nejednoznačná postava, protože i když zrovna čin, za který byl potrestán vyhnanstvím byla nešťastná náhoda, nebyl rozhodně žádný svatoušek a kladný hrdina. Nicméně to, že dokázal vzdorovat nástrahám svých starých i nových nepřátel téměř dvacet let, je určitě hodné obdivu. A zřejmě si to mysleli i dávní Islanďané a proto se nám tento příběh zachoval až do dnes.
Co mě mrzí, že nové vydání neprošlo revizí, co se týče používání severských znaků jako þ, ð a dalších jako třeba ve Staroislanských ságách.

HonzaBeran
17.07.2021 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, až ovšem po druhé části (po 20 stránkách). Protože v první se popisuje Grettiho rod a to je spíš takový telefonní seznam. Samotné jádro knihy je ovšem zajímavé a na literaturu starou přes 700 let je vlastně i čtivá. Protože mě osobně Island, Vikingové či Kelti zajímají, tak mě samozřejmě zajímala i tato kniha.

Ovšem nejzajímavější pro mě bylo sledovat kdo je vlastně v této literatuře hrdina. Podle našich nynějších měřítek by se totiž nejednalo o žádného hrdinu, ale vlastně lupiče a vraha. Celé to dílo mi tedy dalo velký námět k přemýšlení, že činy člověka jsou posuzovány v závislosti na kultuře — společnosti, a kdo je vlastně objektivní hrdina?

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Saga o Grettim v seznamech

v Právě čtených2x