Sever proti Juhu přehled

Sever proti Juhu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236826/bmid_sever-proti-juhu-236826.jpg 4 160 160

Sever proti Juhu (1887, Nord contre Sud) je dobrodružný román francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Dej knihy nás zavedie do Spojených štátov amerických v čase občianskej vojny v rokoch 1861-1865. Hlavnou postavou príbehu je floridský farmár James Burbank, vlastniaci v blízkosti Jacksonville prosperujúcu plantáž Camdless Bay. Pre svoje protiotrokárske zmýšľanie je Burbank tŕňom v oku svojmu otrokárskemu okoliu. Jeho protivníkom je najmä zloduch Texar, ktorý býva pravidelne podozrivý z účasti na rôznych zločinoch, ale vždy preukáže neotrasiteľné alibi. Po vypuknutí občianskej vojny dá Burbank svojim černochom slobodu. Texar, ktorý sa stane jedným z prominentných mužov v Jacksonville, Burbanka tak nenávidí, že podnieti prepadnutie a zničenie jeho plantáže. Pritom Texar unesie Burbankovu dcéru. V ten istý čas je však Texar videný na inom, od Burbankovej plantáže vzdialenom mieste, takže mu opäť nemožno nič dokázať. Po mnohých zápletkách, odohrávajúcich sa vo floridských močiaroch, je Burbankova dcéra oslobodená a záhada Texarových nevysvetliteľných alibi rozriešená.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Nord contre Sud , 1887

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sever proti Juhu. Přihlašte se a napište ho.

witko
28.09.2023 3 z 5

Pro mne tak trochu jiný Verne než jakého jsem zatím četl. I tak mne román bavil.

former3980
17.10.2022

FLORIDA, USA. Ako dosť kritizované dielo som ho vzal do ruky až ako 31. v poradí verneoviek, vydaných na Slovensku. Hoci to chvíľami neodsýpalo, ako tie najlepšie, rozhodne to nebolo sklamanie. Naopak, vojna Sever vs Juh je pre nás väčšinou zhrnutá do pár fráz z wiki - kedy bola, koľko trvala, koľko mŕtvych zostalo, kto vyhral. Tu je vylíčená na príbehu rodiny, do ktorej života tvrdo zasiahla. A Verne tuná opismi rozhodne nešetrí. Hrôzy vojny sú vždy najviac precítené na osudoch konkrétnych ľudí. 70 %

lampernaqui
14.10.2022 4 z 5

Příběh je jednoduchý, karty jsou rozdány hned na začátku, všichni víme kdo je zloduch, kdo je na správné straně. A vlastně se po celou dobu nekoná žádné překvapení. Ale stejně jsem Sever proti Jihu četl nadšeně. Verne děj zasadil do zajímavého prostředí bažinaté Floridy a doplnil ho - jako vždy - mnoha informacemi nejen o fauně a floře, ale také o historii. Knihu jsem četl poprvé teď v dospělosti a rád jsem se ujistil, že tenhle autor se dá číst v jakémkoliv věku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Sever proti Juhu v seznamech

v Právě čtených1x