Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti přehled

Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410685/bmid_slepe-skvrny-o-chudobe-vzdelavani-p-b1w-410685.jpeg 4 441 441

Základní výbava k porozumění české společnosti, krize demokracie a fungování současné politiky. Pracovat, mít osobní život, udržovat si přehled o politickém a společenském vývoji a přitom se nezhroutit — to občas může vypadat jako nadlidský úkol. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na informacích, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Analytik Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti. Přihlašte se a napište ho.

marieke
16.03.2024 4 z 5

Škoda, že jsem si knihu nepřečetla hned v roce 2019, kdy vyšla, protože zrovna tato data rychle ztrácí na aktuálnosti (což samozřejmě není chyba autora) a po covidu a následné válce, drahých energií a inflaci se toho určitě zase dost změnilo. Jinak hodně zajímavé čtení, jen škoda, že by si to mělo přečíst dost lidí, kteří si to ale nepřečtou.

bee88maja
08.02.2024 4 z 5

U první kapitoly jsem měla pocit, že se v pojmech ztratím a knihu nedočtu. Ovšem po překonání úvodních bariér, se kniha četla sama. Ovšem je potřeba se na text více soustředit, abych pochopila kontext apod. Pokud nejste zběhlí v socio tématice,stéjné jako já.

Za mne: Povinná četba pro všechny, co nešetří peprnými výrazy pro "chudou,nevzdělanou" skupinu obyvatel.

Oceňuji i doslov, kde se autor vrací k situaci za covidu/po covidu a důsledky.

Někdy se ptám, proč toužíme po rovnosti, když žadný z nás neumí vystoupit ze své komfortní zóny. V tom tkví pravé a nefalšované pokrytectví. A díky němu, tady budeme pořád zvětšovat propast zvanou chudoba a "nadčlověk", protože práva všech, nejsou práva všech a nikdo jim to nemůže mít za zlé, že jsou o své situaci přesvédčeni...když je sami svými postoji a názory segregujeme...

Uff. Opravdu k zamyšlení.

alkuluku_blog
05.02.2024 5 z 5

Tohle bylo velmi zajímavé, ale poněkud skličující čtení - v některých případech má člověk pocit, že řešení (či aspoň zlepšení situace) je na dosah ruky, ale nikomu se nechce po něm sáhnout. Autor se v textu nijak netají svým názorem na popisované události či jevy, které nejsou vždycky zcela shodné s mými, ale líbí se mi, že vždy ví a vysvětlí, na čem je staví. Ocenila jsem zejména rozbor průzkumů veřejného mínění na příkladech amerických prezidentských voleb 2016 a Brexitu.

Knižní novinky (27. týden)

28.06.2020

Knižní novinky (50. týden)

08.12.2019

Kniha Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti v seznamech

v Právě čtených63x
v dalších seznamech11x

sociologie chudoba, bída krize vzdělávání populismus

Daniel Prokop
česká, 1984
2019  89%Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti
2018  76%Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme
2021  64%Na moři, za plotem, na síti