Sluneční loterie přehled

Sluneční loterie
https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8796/slunecni-loterie-8796.jpg 4 118 118

Jsme v roce 2203 na planetě Zemi ve Federaci devíti planet, jejímž hlavním městem je Batávie. Státy již neexistují. Federace je jakási feudálně kapitalistická společnost řízená náhodou. Lidstvo je proto silně pověrčivé, ověšuje se amulety a talismany a oddává se hazardním hrám. Hlavou Federace je Quizmaster, který je volen náhodným seskupením atomů v zařízení zvaném „Laev“. Je možno ho legálně zabít a tím nastoupit na jeho místo. Vraha určuje Shromáždění Výzvy a vrahovu akci sleduje celý svět na obrazovkách… Sluneční loterie je prvním Dickovým románem, který napsal ve svých dvaceti šesti letech. Ale už v této knize se odráží Dickovo mistrovství.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Solar Lottery , 1955

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sluneční loterie. Přihlašte se a napište ho.

hanak_v_exilu
22.03.2024 4 z 5

V mých rozmlžených, dvacet let starých vzpomínkách byla Sluneční loterie nedoceněné dílo, které načrtlo přelomovou vizi společnosti řízenou na principu náhody. Po nabrání spousty zkušeností a opakovaném přečtení musím uznat, že moje mladší já bylo nemístně nekritické. Sluneční loterie má slušný námět, který ovšem nedokázala využít. P.K. Dick se nerozepsal o budoucnosti v níž společnost odmítla kauzální determinismus, ale využil motiv jen okrajově. Těžiště knížky leží ve starém známém zápolení s korporátním systémem. Na autora je to téměř přízemní téma, ale tím jde také o jednu z jeho čtivějších a přístupnějších knih.

Luigi1
21.08.2023 3 z 5

Dick se snad teprve rozkoukával

Ivan F
14.08.2022 3 z 5

Spisovateľova prvotina, na prvotinu nadpriemerná, ale s ohľadom na iné Philipove knihy ničím prekvapivá a ani prevratná. Z textu je cítiť, že je to P.K.D., no to, čo robí ostatné jeho knihy výnimočné, to tu ešte nie je. Hoci drogy, telepati, mamutie korporácie a taký typický Dickovský pohľad na ženy, tak to v knihe je. Na Dickových knihách ma baví schizofrénna atmosféra, no tu som ju márne hľadal. V každom prípade, ako úvod do Philipovho diela je Slnečná lotéria dobrou voľbou pre tých, ktorí sa ešte s jeho tvorbou nestretli a nemôže ich teda vyplašiť. Dej knihy je jednoduchý, dobre sa číta a má primeraný počet strán, aby sa človek nezačal nudiť. Akurát som nepochopil linku s hľadačmi desiatej planéty, ničím k deju neprispela a je zbytočná. Naopak, spoločnosť Johna Prestona by si zaslúžila pár strán naviac.

Druhá dovolenková kniha roku 2022 a napriek vysokým teplotám a vlhkosti nad 90%, z ktorých sa stránky knihy krútili do všetkých smerov, som si knihu užil - takisto dva týždne bez mobilu, počítača a internetu. :-)

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1999 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Science fiction)

Kniha Sluneční loterie v seznamech

v Právě čtených1x