Snové novely přehled

Snové novely
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44168/bmid_snove-novely-nWI-44168.jpg 4 28 28

Pod názvem Snové novely se ukrývá dvojice próz – Útěk do temnoty (1931) a Snová novela (1926) – z autorova posledního období, které současně patří k vrcholům jeho díla. Zatímco v první novele autor zpracovává motiv bratrovraždy, ve druhé podává diagnózu krize jednoho manželství. Co z nich však činí skutečné klenoty mezi novelami nejen rakouského písemnictví, je především jejich umělecká sevřenost, psychologická pronikavost a zcela mimořádná čtivost.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Akropolis

Flucht in die Finsternis / Traumnovelle

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Snové novely. Přihlašte se a napište ho.

MartaPear
14.01.2024 4 z 5

Dvě novely, v podstatě asi tak o schizofrenicích, kteří žijí sice v realitě, ale hlavou jinde, v první dožene paranoia chlápka k vraždě bratra, ve druhé manžel jde na utajený sado-maso-porno bál a manželka ho vraždí ve snu. Mírně ujeté, ale dobré čtení!

Carlita.cte
15.01.2023 5 z 5

Každý máme knihy, ke který se vracíme a u nichž je nám dobře. Snové novely jsou pro mne knihou, kterou už čtu poněkolikáté, a ještě si ji asi párkrát za život dám. Miluju totiž literaturu přelomu 19. a 20. století, Vídeň Stefana Zweiga, Arthura Schnitzlera a Sigmunda Freuda. Pokud jste viděli Eyes Wide Shut, tak by vám neměla uniknout Snová novela, na jejíž základě natočil Kubrick tento parádní film. A druhá novela z tohoto svazku je Útěk do temnoty – brilantní vylíčení mysli paranoidního schizofrenika. Prolínání snu a skutečnosti, symboly, rozvolněná imaginace, brilantní literární výstižnost i atmosféra dohasínajících rakousko-uherských pořádků a jedné velké éry. O těchto novelách by se dalo hovořit dlouho, ale myslím, že je lepší si je přečíst a prožít onu prazvláštní atmosféru mlhavé hranice mezi snem a skutečností, mezi vnějším konáním a pohnutkami naší tajemné mysli.

SteveP1
27.12.2021 5 z 5

Lahůdka. Vše podstatné již napsal níže čtenář pan Knišíl.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Snové novely v seznamech

v Právě čtených1x

Vídeň zfilmováno rakouská literatura bratrovražda manželská krize paranoia

Část díla

Arthur Schnitzler