Tichá srdce – kláštery a jejich lidé přehled

Tichá srdce – kláštery a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164922/bmid_ticha-srdce-klastery-a-jejich-lide-9uL-164922.jpg 5 57 57

Nejhlubší sonda do historie i současnosti našich klášterů a do dosud tabuizovaného života lidí v nich. Autorkou této výjimečné knihy je renomovaná spisovatelka Alena Ježková. Více než pět let shromažďovala písemné podklady a přímé zvukové záznamy. Studovala historii řeholních řádů a křesťanské reálie, objížděla opuštěné i živoucí kláštery v Čechách a na Moravě. Navštěvovala komunity a uskutečnila desítky rozhovorů s řeholníky a řeholnicemi. Tichá srdce jsou ojedinělou a exkluzivní publikací v mnoha ohledech. Jsou vyčerpávajícím a současně čtivým exkursem do dějin působení šesti řeholních řádů u nás: benediktinů, cisterciáků, premonstrátů, františkánů, dominikánů a boromejek. Tématem téměř šedesáti esejistických textů jsou kláštery známé a „znovuoživené“ jako Břevnov, Strahov či Rajhrad; opomíjené i chátrající jako Osek a Chotěšov; nebo zaniklé jako Ostrov u Davle či Dolní Kounice. Působivou vrstvu knihy představují výpovědi pětadvaceti řeholníků, mezi nimiž jsou například: člen dominikánského řádu kardinál Dominik Duka, opat strahovského kláštera Michael Pojezdný či převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Ve vzpomínkách starších pamětníků ožívají otřesná svědectví z 50. let minulého století, kdy komunistický režim kláštery zrušil a řeholníky poslal do internačních táborů nebo je odsoudil ve vykonstruovaných monstrprocesech k dlouhým letům ve věznicích a pracovních lágrech. Mnozí potom dále působili v ilegalitě. Nejde však jen o fakta, ale především o otevřené výpovědi lidí, kteří žijí skromně, podle pevných hodnot a prací pro druhé. Hovoří o zvláštnostech života v komunitě, stejně jako o hlubokých duchovních zážitcích, jaké představuje povolání k řeholnímu životu či kontemplace. Rovnocenný protějšek textu tvoří černobílé fotografie Jiřího Chalupy. Jsou plné atmosféry a empatie k místům i lidem. Také ony vznikaly v průběhu několika let a s vynaložením velkého úsilí.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tichá srdce – kláštery a jejich lidé. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (18)

Marcela52
27.10.2022 5 z 5

Tato mimořádná kniha je výsledkem několikaletého úsilí spisovatelky, která toho o české historii už hodně napsala. Zaujala mě mimo jiné knihou pro děti "Praha, babka měst", a tak jsem si chtěla pro změnu doplnit informace z historie řeholních řádů. Kniha je velmi precizně uspořádána, a kromě osobních výpovědí řeholníků, které mě zaujaly nejvíce, jsem ocenila i spoustu krásných černobílých fotografií, které knihu doplňují.

Rozari
08.08.2022 4 z 5

Kniha je těžká. Když vám v posteli při čtení na usnutí spadne na hlavu, už byste se nemuseli probudit :))
A teď vážně - je to nádherná kniha, krásné fotky, spousta zajímavých informací, kde všude byl nebo ještě je klášter, jak to v něm fungovalo od založení až po současný stav. Nejzajímavější mi však přišly příběhy lidí, kteří v klášterech žijí. A těch jsem čekala v knize mnohem víc, vlastně jsem čekala, že kniha bude hlavně o těchto lidech.
Souhlasím s příspěvkem Máničky178, také mám pocit, jako by autorce uniklo něco podstatnějšího. Anebo si to nechala pro sebe.


Mánička178
30.12.2021 4 z 5

Tichá srdce, jak příznačný název. Vždyť o životech lidí v klášterech toho ví obyčejný člověk poskrovnu, obzvlášť nevěřící. Žijí tak nějak v ústraní, pokoře a tichu a tam tvoří velké věci, které neplní přední místa veřejného prostoru.
Docela mě proto udivuje a fascinuje, že tuto knihu měla chuť sepsat autorka, která se za věřící nepovažuje. Ale možná právě proto jsem měla po dobu čtení celé knihy vlastně pocit, že mi v ní něco chybí, něco obzvlášť podstatného.
Jde totiž především o knihu naučnou a - bez urážky - pouze popisnou: o vybraných řádech se dozvíte mnoho - především o historii daného řádu, o místech, kde řád působil či působí, kdo je vytvořil, nechybí krásné fotografie těchto míst, ale ani některých zástupců těchto řádů, kteří připojují i svůj vlastní kratší příspěvek, který se z velké části týká životní cesty, často především působení za minulého režimu.
Toto vše považuju za chvályhodné, ale upřímně, zdá se mi, že to podstatné autorce uniklo a jen klouzala po povrchu - knížka je prostě o historii, místech, ale o tom, proč lidé v klášterech žijí, co je motivuje, co prožívají, proč to dělají, co dělají, tedy o tom, co vlastně klášter skutečně je, co je jeho podstatou, proč existuje, na to se naráží jen v osobních svědectvích, která mají opravdu velmi velmi kratičkou formu.
Autorka jednoduše vše viditelné krásně popsala a sepsala, ale o seznámení čtenářů s duchovní stránkou řádů, tedy s tím hlavní gró, bohužel v podstatě nezavadila. Proto mi tato kniha přijde bohužel příliš plytká, s nevyužitým potenciálem. Ale respektuju, že může oslovit určitou skupinu lidí, asi jako když jde někdo do kostela, protože se mu líbí architektura... Podstata posvátnosti a "atmosféry" ovšem leží někde jinde, ne ve viditelných věcech.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tichá srdce – kláštery a jejich lidé v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených74x
ve Čtenářské výzvě10x
v Doporučených11x
v Knihotéce40x
v Chystám se číst83x
v Chci si koupit12x
v dalších seznamech2x