Traktát o lúštení fazule přehled

Traktát o lúštení fazule
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166446/traktat-o-lusteni-fazule-166446.jpg 4 19 19

V chatovej osade na brehu priehradného jazera sa stretnú dvaja neznámi ľudia pri jesennom večernom lúskaní fazule. Jeden z nich zostáva po celý čas trpezlivým poslucháčom, kým druhý rozpráva o svojom bohatom, komplikovanom živote od krutých vojnových čias, cez biedu drsných povojnových rokov, cez rozličné zamestnania doma aj v cudzine až po súčasnosť. Autor opätovne presvetľuje pohnuté deje druhej polovice minulého storočia, majstrovsky prelína časové perspektívy a nastoľuje naliehavé otázky života a jeho zmyslu. Neponúka jednoduché a lacné odpovede, vie, že na niektoré otázky odpoveď nie je ani možná, ale aj tak sa usiluje preniknúť do tajomstiev ľudského utrpenia, bolesti i malých efemérnych víťazstiev. Je to hlboké metafyzické dielo, napísané s nezvyčajnou jazykovou a štylistickou virtuozitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalligram (SK)

Traktat o łuskaniu fasoli , 2006

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Traktát o lúštení fazule. Přihlašte se a napište ho.

Atuin
29.07.2021 5 z 5

Mysliwski je určitě jeden z nezapomenutelných " hlasů" polštiny. Jeho talent k připoutání vás je obrovský, není to patetické žvanění ale osobité konkrétní vyjádření plné významu a zvláštního kouzla.
Čteno v originále

Congo
28.12.2020 4 z 5

Velice zdařilé, zajímavé čtení, zase něco jiného. Slyšela jsem ukázku z Obzoru a zaujalo, tedy určitě dohledám a také přečtu????

Clair16
28.06.2020 5 z 5

Románový monolog plný vzpomínek, citlivý, ale ne sentimentální. Vypravěč hodně zažil, ale je ukotvený v přítomnosti, nepropadá melancholii. Má i smysl pro humor (pravidla pro návštěvníky u jezera) a svůj příběh s náhodným příchozím i čtenáři sdílí pozorně, vyrovnaně a s velkou dávkou pokory k životu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2007 - Nagroda Literacka „Nike” (Román)

Kniha Traktát o lúštení fazule v seznamech

polská literatura

Wiesław Myśliwski