Úpadek a pád římské říše přehled

Úpadek a pád římské říše
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126707/bmid_upadek-a-pad-rise-rimske-gW2-126707.jpg 4 53 53

První kapitola se ve stručném přehledu zabývá dějinami vlády jednotlivých císařů. Soustřeďuje se zejména na dějiny impéria na počátku křesťanské éry, popisuje strukturu a fungování státní správy, organizaci římské armády, období rozkvětu i úpadku říše, rozšíření křesťanského náboženství, opakované vpády barbarů, dobití Říma a rozdělení říše. V další části se věnuje vývoji byzantské říše, expanzi osmanských Turků a končí dobitím Konstantinopole r. 1453. Hlavní příčiny zániku světovládného impéria vidí autor v rozšíření křesťanství a v útocích barbarských kmenů. Gibbon byl často kritizován pro svůj antiklerikalismus. Svými názory ovlivnil liberální myšlenkové proudy 19. stol.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Decline and Fall of the Roman Empire , 1776


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úpadek a pád římské říše. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (13)

Kozel
04.05.2024 3 z 5

V roce 1776 Marie Terezie zrušila právo útrpné, v probíhající válce za nezávislost vznikly Spojené státy americké, James Cook se vydal na svou poslední plavbu, při níž objevil Havajské ostrovy a ztratil život, osvícenství měnilo pohled na svět a Edward Gibbon začal vydávat své epické dílo Úpadek a pád římské říše. Vskutku se není třeba obávat Gibbonovu práci stavět po boku oněch událostí.

Ačkoliv od prvního vydání uběhlo 250 let, kniha příliš neztratila na svém kouzlu a čtivosti, jakkoli je z vědeckého hlediska pochopitelně v mnohém překonána. Gibbon oplývá naprosto ohromující dávkou vědomostí, která byla v jeho době zcela nevídaná a dovedla by obstát i dnes, kdyby neměl přístup k pozdějším objevům historiografie, archeologie, technologiím a způsobům analýzy. Kromě vzdělání a zápalu se Gibbon honosí také onou dávkou ironie a humoru, které byly typické pro britské autory ve století osmnáctém, a zůstávají pro ně typické i dnes. Bez ohledu na literární žánr. Nechybí ani vědecká kritičnost, kterou Gibbon míří především proti náboženství a jejím mučedníkům. Vpravdě že občas přechází až do osobní nevraživosti, kterou nijak zvlášť neskrývá.

Sám autor se nebojí přiznat, že jeho dílo trpí nejedním nedostatkem. Je tomu skutečně tak, přestože si troufám tvrdit, že jeho dílo je přepychem, z něhož lze s jistou opatrností a zdravou skepsí čerpat dodnes. Ostatně při četbě prací britských autorů zaměřujících se na dané období je možno čas od času narazit na citaci nebo odkaz ke Gibbonovi i v současnosti. Ať už se jedná o fakt, úvahu, komentář nebo umělecký projev, Gibbonovo dílo je stále živou klasikou.

Proto i dnes stojí za to si Gibbona a jeho vyprávění o úpadku patrně největší civilizace v dějinách přečíst. Pozorovat skvěle popsaný nástup křesťanství, ale i islámu. Obávat se nájezdu barbarských armád útočících na Itálii, vnitřní rozklad, zrady, šílené běsnění posledních císařů. A volně přejít do Byzance a euroasijskou oblast, kde poslední bašta v podobě Konstantinopole padla pod náporem nepřátel. A poslední pokusy o obnovu starých časů v době renesance. Edward Gibbon svou látku zpracoval opravdu ve velkém stylu.

Na závěr se budu trochu opakovat, jenže mně osobně tento faktor opakovaně ohřívá krev na nebezpečnou teplotu. A to je český překlad. Adolf Felix odvedl skvělou práci, byť jeho snaha o vzletný styl rovnající se originálu má za následek občasnou těžkou formulaci, která láme jazyk. Což je v podstatě maličkost. Horší skutečnost, že znovu a opět se českému čtenáři dostává do ruky...výbor. Moje jazyková vybavenost, je-li nějaká, už nemá dost sil říct, jak moc mi barbarství české překladové literatury ubližuje na duši. A omluvou v daném případě není ani to, že originální Gibbonův počin má zhruba třikrát větší stránkový rozsah.

wooloong
17.08.2022 5 z 5

Neočekávejte chronologický popis poslední fáze dějin Římského impéria. Jde spíše o výběr stěžejních okamžiků, které vedly k jeho úpadku, k jeho rozdělení a později pádu Říše západořímské a východořímské. Pokud nemáte dost znalostí k překlenutí náhledů na jednotlivé historické události, hodně nápomocné jsou Poznámky a vysvětlivky na konci knihy. Samo historické dílo je pohledem do historie, neboť bylo sepsáno již na konci 18. století, což ho činí ještě zajímavějším.


Igor1311
15.06.2021 4 z 5

jednoznacne velmi zaujímavo napísaná kniha, ktorá pojednáva o príčinách upadku a zániku nielen západnej ríše, ale aj jej dediča Byzancie. Pre mna najzaujimavejšie pasáže boli tie o Hunoch a o barbaroch všeobecne, a z pasáží o Východe jednoznačne megalomanská bitka o konštantinopol. Ju samotnu opísal neuveriteľne živo, akoby tam pri nej bol. Neviem si predstaviť, že by toto čital nejaký laik a neznalec rímskych dejín, najma preto, že nie je písaná "dnešným" štýlom. Napriek tomu je vsak super napísana a bol by som zvedavý na cele vydanie tohto monumentálneho diela, ktoré ma v origináli az šesť zvazkov.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)

28.08.2022


Knižní novinky (48. týden)

24.11.2019


Knižní novinky (45. týden)

03.11.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Úpadek a pád římské říše v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených78x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených8x
v Knihotéce103x
v Chystám se číst102x
v Chci si koupit35x
v dalších seznamech8x

Štítky knihy

starověký Řím Byzantská říše římská říše

Autorovy další knížky

Edward Gibbon
anglická, 1737 - 1794
1983  80%Úpadek a pád římské říše
1988  60%Úpadok a zánik Rímskej ríše 1
1988  60%Úpadok a zánik Rímskej ríše 2