Kuchařka Stařenky Oggové přehled

Kuchařka Stařenky Oggové https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1827/bmid_kucharka-starenky-oggove-8nc-1827.jpg 4 347 347

Stařenka Oggová, jedna z nejproslulejších čarodějek Zeměplochy, předává část ze své obrovské sbírky chutných, ale především zajímavých receptů, protože to tak dneska dělá každý. Návdavkem k Jahodovému klátilovi a žemlovce Znouzecnosti, recepisu, který získala od Nobyho maminky, se Stařenka dělí o své zkušenosti, týkající se života, smrti, etikety („Když budete chodit na pohřby jiných lidí, můžete si být jisti, že oni na oplátku přijdou na ten váš.“), namlouvání, dětí a svateb, a to vše podává tak rafinovaným způsobem, že se nedotkne ani těch nejchoulostivějších z citlivých povah. Dobrá, ne moc. Většina z receptů byla vyzkoušena na lidech, kteří stále ještě žijí! Paní Oggová děkuje všem, kdo jí asistovali při plavbě na tomto literárním korábu: panu Terrymu Pratchetovi, panu Stephenu Briggisovi, slečně Tině Hannahanové a mistru Paulu Kidbymu. Kniha ze série Úžasná Zeměplocha, přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Humor Fantasy Kuchařky
Vydáno: , Talpress

Nanny Ogg's Cookbook , 1999

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kuchařka Stařenky Oggové. Přihlašte se a napište ho.

boxas
15.03.2024 5 z 5

Pro ty, kteří mají rádi Zeměplochu je tato knížka dobrá volba. Pobaví se, zavzpomínají nejen na Stařenku Oggovou, ale i na svoje další oblíbené hrdiny a navíc se jistě pokusí aspoň něco maličko podle uvedených receptů vyrobit. I když třeba zrovna já si asi troufnu jen na Knihovníkův banán...
No a ti, kteří na tuhle zvláštní kuchařku narazili jen náhodou, mohou alespoň zkusit podle ní něco uvařit. Pro začátek třeba ten výše zmíněný

KNIHOVNÍKŮV BANÁN

"Je velmi nezpůsobné komentovat druh a původ osoby, se kterou mluvíte.
Proto „Takže vy jste skřet?“ nebo „A jak dlouho už máte tu čest být trollem?“
vám jen těžko pomohou prolomit ledy společenské konverzace. Ze stejných
důvodů je dobře nedbat faktu, že knihovník Neviditelné univerzity je
orangutan, což je brmbrmducké slovo, které znamená „v žádném případě
opice“.
Velmi pečlivě a zodpovědně si prohlédl svou sbírku receptů a pak nám
nabídl jeden ze svých nejoblíbenějších, který zní takto:
„Ook.“
Nebo, pro ty, kdož nerozumějí lidoopštině:
Vezměte (si) jeden banán."

Hor89
03.11.2023 5 z 5

Podle mě je Kuchařka Stařenky Oggové nejlepší doprovodná kniha Zeměplošské série. Velká část receptů se překvapivě dá uvařit. Ilustrace Paula Kidbyho jsou výborné. V první polovině knihy jsou recepty a ve druhé společenské chování podle stařenky Oggové. Kniha je hodně vtipná - nejlepší část je trpasličí kuchyně.

marek4156
09.03.2022 5 z 5

Hrozně rád bych ještě jednou poděkoval své tetě, která mi tuto knihu sehnala k vánocům.
Typická Pratchettovka s nádhernými ilustracemi.
Trpaslíčí vrhací bochánky jsou vcelku chutné.

Zatím zde není žádná související novinka.

Říká se, že cesta k srdci muže vede přes jeho žaludek, což jen dokazuje, že všeobecná představa lidí o vlastní anatomii je stejně zmatená jako o většině ostatních věcí.

Ocenění knihy (1)

2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Titul mimo beletrii)

Kniha Kuchařka Stařenky Oggové v seznamech

v Právě čtených2x