Pravda přehled

Pravda
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476/zemeplocha-pravda-476.jpg 5 820 820

„Zvláštní vydání! Zvláštní vydání! Přečtěte si! Pohyblivý tisk přichází do Ankh-Morporku! Cech rytců uvažuje o svém zrušení!“ Tak začíná dvacátý pátý díl cyklu Úžasná Zeměplocha. Tentokrát vtrhla síla pokroku do největšího města Zeměplochy v podobě velkolepého objevu tisku. Skromný pisálek Mikuláš ze Slova se díky náhodě stává prvním editorem novin Ankh-Morporská kometa a snad není ani nutné dodávat, že nic nepůjde hladce. Ne každý je totiž nadšen tímto pokrokem a ti, kdo se mluvit nepřejí, rychle objevují umění „No Comment!“ Velkou komplikací je i obvinění lorda Vetinariho z vraždy svého asistenta a následný pokus o útěk. Když se pak do záležitostí plete investigativní žurnalista (s „notebookem“ v ruce), je nasnadě, že může být odkryto mnohem závažnější spiknutí... Kniha je opět plná břitkého humoru, myšlenky se prohlubují a kvalita zůstává. Úžasná Zeměplocha, kniha 25., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Truth , 2000

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pravda. Přihlašte se a napište ho.

NemmamSlov
05.06.2024 5 z 5

"Klamstvo obehne svet skôr, kým si pravda natiahne topánky."

Pravda je opäť unikátne dielo. Terry sa zameral tento raz na novinársku tematiku. Mikuláš je nová postava Úžasnej Plochozeme a je to kniha, ktorá viac-menej nenadväzuje na žiadny príbeh Úžasnej Plochozeme.

Pratchett opäť využíva svoj geniálny humor, ale nechýba ani vážnosť a hlbšia myšlienka. To sú veci, bez ktorých sa nezaobíde žiadna autorova kniha.

Mikuláš je hlavný hrdina, ktorý začínal ako pisár listov, ktoré posielal mnohým dôležitým osobám Úžasnej Plochozeme. No jeho osud sa mení, ako náhle ho na ulici zrazí skupina trpaslíkov, ktorí do mesta prinášajú tlačiarenský stroj. Mikuláš neváha a hneď príde s nápadom pre noviny. Jeho partiu tvoria samozrejme zvláštni tvorovia, hlavne fotograf Otto. Pri jeho scénach sa čitateľ musí sústrediť, aby mu vôbec rozumel. Nechýba tu ani Elánius s Hliadkou, keďže hlavnou témou knihy je prípad Vetinariho.

kuruteku
05.05.2024 5 z 5

Tak po pár letech na mne jukla Pratchettova Pravda a neodolal jsem. A nelituji. Sice mne mírně zarazilo, že jsem se nechytl od začátku, ale ono je to tím krásným jazykem, plným obrazů a odkazů. A pak - Ottova krásná řeč, občas nutné číst dvakrát; střet Mikuláše a advokáta Kosopada, stejně jako velitele Elania. Objevování možnosti tisku, novin, ikonografie. Prostě nádhera po všech a na všech stránkách.

1871
01.04.2024 4 z 5

Za mě trochu slabší Pratchett. Trochu jsem se ztrácel v některých dialozích a hodně postav nebylo na Pratcheta dost dotažených. Byly jen takové obyčejně dobré. I hlavní osoba Mikuláš byla celou dobu taková nejistá a až vlastně úplně na konci se z něj stal ten pravý novinář. Napíše pravdu, i když ne celou. Rodinu do toho nenamočí. Stane se drsně spravedlivým, k mocným dost arogantním... Ale také Pratchett přiznává, že tyhle zprávy, hlavně ty, které dokazují něčí nevinu většinu čtenářů vůbec nezajímají. Nemá to tu šťávu jako zprávy o létajících talířích, ženách rodících hady a podobně: Lež oběhne svět, než si pravda stihne obout boty.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pravda v seznamech

v Právě čtených11x