V proudech ledového oceánu přehled

V proudech ledového oceánu
https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86712/v-proudech-ledoveho-oceanu-86712.jpg 4 32 32

Námětem dobrodružného románu se stala skutečná událost, která na sklonku minulého (19.) století vzrušila celý svět. Švédský polární badatel Nordenskjöld spolu se svými druhy zmizel beze stopy kdesi v Severním ledovém oceánu a vydavatel deníku New York Herald, jistý mr. Bennet, vypravuje polární expedici, která má Švédy zachránit nebo alespoň přivést zprávy o jejich osudu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Eismeerdrift , 1979


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V proudech ledového oceánu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (8)

Calinda
03.02.2024 4 z 5

Napínavá a velmi čtivá kniha, u které se pěkně ochladíte. Děj se rozbíhá pomalu, první polovina knihy se věnuje hlavně přípravám na samotnou cestu, po vyplutí děj postupně graduje, napětí stoupá, příběh se stává mrazivějším, děsivějším a jak klesá naděje na záchranu, začínají se objevovat temné stránky lidské povahy a stresové reakce na nezáviděníhodnou situaci. Rozpadající se posádku udržuje jakž takž pohromadě hlavně poručík Melville, který se stal brzy mou nejoblíbenější postavou a až v závěsu za ním kapitán, duší dobrák, který však kvůli svému životnímu snu udělal osudovou chybu a s jejími následky a pocity viny se těžko vyrovnává.
Kniha mi připomněla jednu z mých nejoblíbenějších knih - Terror od Dana Simmonse. Terror je však mnohem propracovanější jak v ději, tak v postavách, syrovější a ač obsahuje i nadpřirozené prvky, působí opravdověji.
I tak jsem ale byla moc spokojená a doporučuji.

Adapa
02.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Velice zajímavá knížka na rozhraní románu a literatury faktu z mé oblíbené Arktidy. Příjemně se to četlo a rozšířilo mi to obzory, proč se De Longovy ostrovy v Rusku jmenují tak nerusky.

Moc jsem nepochopil, proč německá spisovatelka píše pod anglicky znějícím mužským pseudonymem, ale budiž. Více mě překvapilo, že jednou z hlavních myšlenek je, že od cesta na severní pól byla před mužstvem tajena, přičemž jsem si v pramenech dohledal, že od počátku americká artická expedice byla míněna jako cesta k severnímu pólu. Takže prostě volná inspirace.

Na prvních stranách sledujeme zákulisní intriky ministra, milionáře a vydavatele New York Herald, kdy tito tři lidé naplánují tajnou americkou výpravu na severní pól, ale ve skutečnosti to vydávají za záchranou výpravu ztracené švédské expedice. Naprosto nevhodná loď pro arktickou plavbu je narychlo opravena a pod vedením zkušeného De Longa odeslána Beringovým mořem do Severního ledového oceánu. Švédská výprava se objeví, nepotřebuje zachraňovat, tak De Longe oznámí záměr dobýt severní točnu. Mužstvo nesouhlasí, ale nechá se přesvědčit. A pak přichází ledové peklo. Nic nevychází podle předpokladů. Loď je uvězněna v ledu, pak se potápí a Američané dva roky nezimovávají na ledových krách. Mezitím objevují dnešní De Longovy ostrovy (proto už chápu ten název), které prohlašují výsostným územím USA. Pěšky se vydávají přes ledové pustiny k ústí řeky Leny a pak do sibiřské civilizace, kam dorazí jen zlomek z nich.

Návrat do San Franciska přináší procitnutí a střet s realitou politických a kapitalistických intrik. Myslím, že autorka bude asi dost levicově zaměřená.

Četlo se to dobře, bylo to zajímavé, ale chybělo mi sblížení s nějakou postavou. Na palubě bylo přes třicet lidí, střídavě někteří z nich vystupovali na stránkách do popředí a někteří naopak zase na mnoho stránek ustupovali.

Rozhodně doporučuji k přečtení.


Kabuky
25.06.2022 5 z 5

Napínavý a čtivý příběh, který je inspirován skutečnou událostí.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha V proudech ledového oceánu v seznamech

v Přečtených38x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených1x
v Knihotéce59x
v Chystám se číst23x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x