Ve čtrnácti sám v Osvětimi přehled

Ve čtrnácti sám v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14027/bmid_ve-ctrnacti-sam-v-osvetimi-XLV-14027.jpg 5 61 61

Jde o příběh chlapce, jeho příbuzných a lidí, s nimiž přicházel do styku, v průběhu stupňujících se protižidovských opatření z roku 1942, kdy docházelo k „urychlenému odbavení“ Židů spočívající: v jejich identifikaci a označení, ve vytržení ze všech sociálních vazeb, v omezení všech činností, ve zbavení všeho majetku, v internaci, a v deportaci (kdy chlapci bylo 13 a půl) do Birkenau. Je popsán půlroční pobyt chlapce, který po několika dnech zůstal sám, v Birkenau, jeho asi tříměsíční pobyt v Hlavním táboře Osvětim, kde se dožil osvobození, a rovněž jeho dvojměsíční cesta přes Polsko a Maďarsko na Jižní Slovensko a počátky jeho přizpůsobení „doma“.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ve čtrnácti sám v Osvětimi. Přihlašte se a napište ho.

martina.riz
16.12.2023 5 z 5

Velice dobře a chytře napsaná kniha, dávám také 10 z 10. Doporučuji jako doplněk ke studiu dějepisu.

DědaMráz
12.11.2020 5 z 5

Knihu jsem četl cca před 7-8 lety, a z hlediska historického je to bez diskuse důležitý zdroj. Jeho pojem "osvětimské dělení" často cituji. Nicméně z hlediska literárního si pamatuji, že bylo na textu znát, že autor měl pravděpodobně knihu rozepsanou delší dobu a místy to vyprávění náctiletého kluka bylo viděno očima xletého přeživšího muže, který si dodatečně dovysvětluje některé věci. Nezdá se mi, že by na místě samém, zejména v počátku některé věci takovým způsobem vnímal. Pokud někoho téma více zajímá, tak ale vysoce doporučuji záznamy rozhovorů pana Radila pro Český rozhlas nebo Paměť národa, s hlasem to má všechno větší sílu. A tu závěrečnou stránku "O autorovi" snad měl nakladatel raději vynechat, než autora uvést tak jak se stalo.

martineden
07.06.2019 5 z 5

Tento příběh kluka, který se, jak název napovídá, ocitne ve ctrnácti letech sám v Osvětimi, je neskutečně dobře napsaný. Přečetla jsem mnoho svědectví z dob války, toto se mi vrylo do paměti.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ve čtrnácti sám v Osvětimi v seznamech

v Právě čtených6x