Veža zo slonovej kosti přehled

Veža zo slonovej kosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495479/bmid_veza-zo-slonovej-kosti-6399ccd43657b.png 5 4 4

Keď pred rokom vstupoval Rastislav Puchala do slovenskej literatúry s Archou zmluvy, vydavateľ netušil, že nielenže si čitateľský úspech do roka vyžiada ďalšie vydanie, ale ani to, že autor zároveň s druhým vydaním svojej prvotiny prekvapí novou knižkou. VEŽA ZO SLONOVEJ KOSTI má rovnaké myšlienkové aj duchovné podhubie ako Archa zmluvy, v osudoch hlavného hrdinu Jána Belana sa však sústreďuje na posledných päť desaťročí života v normalizovanom Československu, resp. na postnovembrovom Slovensku. Zaujímavou je málo reflektovaná a ešte menej prehodnotená špecifická skúsenosť života cirkvi a spoločnosti, ktorou rodina hlavného hrdinu a jej blízki príbuzní a priatelia prechádzajú. Ponory do duše hlavného hrdinu od detstva do zrelého veku, jeho hľadanie správnej cesty nastavujú zrkadlo nielen spoločnosti, ale aj samotnému čitateľovi. Ako konštatuje M. Gavenda v krátkej charakteristike na zadnej obálke, „román ponúka čitatel'ovi svedectvo doby, absurdity násilnej totality i úskalia jej radikálneho odmietania.“ Spolu s autorom veríme, že bude veľa čitateľov, ktorí si spolu s M. Gavendom budú môcť povedať: „po dlhšom čase som si opäť musel stanoviť, kol'ko strán si denne dovolím prečítať, aby som túto mnohovrstevnú, pútavú knihu nezhltol jedným dychom.“... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Veža zo slonovej kosti. Přihlašte se a napište ho.

Letitia
24.06.2023 4 z 5

Zaujímavá kniha... Spočiatku ma dlho nevedela osloviť. Zdala sa mi zdĺhavá, bez deja, len opis situácie v časoch vlády komunizmu a predkomunistických časoch. Ale opis veľmi presný a výstižný. Rozmýšľala som, ako knihu vnímajú ľudia, ktorí tieto časy nezažili, alebo ich prežívali v inom kontexte (s iným rodinným a duchovným nastavením). Ocenila som ponor do rozhodovania ľudí zásadovejších než akých som poznala ja, aj naopak tých, s ktorých správaním som nesúhlasila, alebo ma pohoršovalo/hnevalo.
Keď sa v knihe objavila linka o alegorii na beňovcov, konečne som začala stránky zvedavo hltať... Bol tu živo opísaný zrod hnutia, dôvody jeho vzniku i príťažlivosti pre verných kresťanov, jeho vývoj a neskôr aj úpadok...

Celú knihu vnímam ako zdarilý a dosť hlboký ponor do sveta v časoch normalizácie (+ pred a po) a do duše ľudí čeliacich vplyvu komunistickej strany a/alebo naopak silám ktoré sa jej snažili brániť.
Dej nakoniec bol zaujímavý. Prešpikovaný teologickými a filozofickými úvahami organicky včlenenými do textu a OBOHACUJÚCIMI text. No našlo sa aj dosť veľa strán opisov, ktoré som ocenit nevedela a zdali sa mi, že len zbytočne predlžujú text románu.

Komnenos
17.11.2022 4 z 5

Nedá sa neporovnávať s Archou zmluvy na ktorú Veža zo slonovej kosti voľne nadväzuje. Musím povedať, že Archa zmluvy ma bavila viac. Je to asi obdobím v ktorom sa odohrávala - koniec 19. a prvá polovica 20. storočia. Veža zo slonovej kosti sa odohráva v období komunizmu čo je tiež zaujímavé, ale mňa predsa len zaujímalo viac to čo bolo predtým. Literárny jazyk si autor i v tejto knihe zachoval na veľmi vysokej úrovni. Aj dejové linky otca lekára a syna farára boli zaujímavé takže kniha bola celkom fajn. Zaujala ma v nej tiež dejová linka sekty beňovcov, v knihe nazvaných donatisti. Je to asi prvý krát čo bola táto sekta spracovaná v beletrii.

LenkaAlenka
10.06.2022 5 z 5

Trochu som sa zľakla, keď som čítala komentár podo mno, pretože som si knihu práve kúpila a chystala sa do nej pustiť. Počula som rozhovor s autorom v rádiu, zaujal ma. Knihu som dala za pár večerov a to nie som nijaký rýchločítač. Mňa vtiahla od začiatku. Výborné napísané, pomalší rozbeh, ale postupne sa to roztáča a záver je úplne fantastický. Autor rozvíja viacero dejových a časových línií a citlivo prepína medzi spomienkami hlavného hrdinu a súčasnosťou. Uznávam, že je tam veľa zamyslení filozofickej povahy ale až pri hlbšom začítaní sa človek pochopí, že sú organickou časťou celého diela (metafyzika, atď.). Ako hovorím, pomalší, no pre mňa nie nezaujímavý rozbeh, je plne kompenzovaný dramatickou druhou časťou diela, kde sa odohráva silné vyvrcholenie a zmierenie, ako aj nečakané vyústenie príbehu. V každom prípade veľmi odporúčam. Treba prečítať celé, pomaly a s pokusom o ponor do myslenia postáv. Nemyslím si, že je to možné porovnávať s Červenou hmlou (nič v zlom, ale Veža je komplikovanejšie dielo), alebo so Šofarom (úplne iné spoločenské kulisy).

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2021 - Prémia Literárneho fondu (Pôvodná slovenská literárna tvorba - próza)

Kniha Veža zo slonovej kosti v seznamech

Rastislav Puchala
slovenská, 1972