Vlak Sunset Limited přehled

Vlak Sunset Limited
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145042/bmid_vlak-sunset-limited-pQ6-145042.jpg 4 96 96

„Román v divadelní formě“ poněkud vybočuje z celku McCarthyho díla: nejen tím, že vznikl původně jako divadelní hra (jež se v roce 2006 hrála s úspěchem na Broadwayi a v Chicagu), ale také přísnou jednotou místa a času, strohým jazykem a na kost oholenými dialogy. Setkáváme se v něm jen se dvěma postavami, označenými jako „Černý“ a „Bílý“, jež spolu vedou dlouhý rozhovor v zašlém newyorském bytě – a neřeší přitom nic menšího než otázku po smyslu života. „Bílý“, nihilisticky založený profesor humanitních věd, je pevně rozhodnutý spáchat sebevraždu, „Černý“, bývalý kriminálník, jenž díky kdysi nalezené víře v Boha změnil svůj život od základu, se mu jeho úmysl pokouší rozmluvit. Zdánlivě jednoduchý půdorys díla se ovšem v brilantním McCarthyho podání komplikuje a zpočátku přehledná, jednoznačně rozvržená pře obou mužů se postupně mění v rafinovanou disputaci nabitou symbolickými významy, v níž jako by se střetával Tomáš Akvinský se Samuelem Beckettem.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Argo

The Sunset Limited , 2006

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vlak Sunset Limited. Přihlašte se a napište ho.

opic 12
11.05.2023 5 z 5

Bílý : Je to odpověd na vaši otázku.Bible je plná varovných příběhů-vlastně celá literatura vůbec.Říkají nám,že si máme dát pozor.Ale na co vlastně ?
Abychom špatně neodbočili.
Na nesprávnou cestu.
Kolik je nesprávných cest ?
Je jich nespočet.
A kolik je těch správných ?
Jenom jediná.Odtud ta nerovnováha,o které jste mluvi.
Černý : No teda. Řeknu vám,profesore,že byste klidně moh vystupovat v televizi.
Takovek fešák jako vy.
Věděl jste to o sobě ?
Bílý : Nechte toho.
Černý : Myslím to vážně.Nebyl jsem si vlastně ani jistej,jestli jste vůbec profesor,ale ted jste to teda na mě pořádně rozbalil.
.......
V takovém duchu je celá tahle existence Cormacovy knížky.
Bílý nebo černý ? Kam se vejdem.Jak se s tím spasíme ? Smířit se s osudem.
Vždyt tohle ...
To přece ...
No ale vážně ...
No to snad
Profesorský sebevrah či napravený kriminálník.
Existencionální vlak přijíždí do stanice McCarthy.Račte přisednout.
Nebude to dlouhé.Komorní a na konci ještě více otevřené.
Otázky zůstávají.Odpovědí se nedostává. není možný !
A bude.
Zvídavý a naslouchající si pošmáknou.
Vyprávění docela jiné než jsme zvyklý.Autor jednoduše prostince,opět nezklamal.

ElvisJagger
31.01.2021 5 z 5

Kniha, která ve vás vytvoří iluzi, že jste porozuměli životu a následně toto porozumění roztrhá na cucky a ještě vás skope do bezvědomí. Něco tak silného jsem v životě nezažil.

cube6
05.10.2019 5 z 5

Jako první jsem viděl film (v hl. rolích Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson) , který mě naprosto dostal. Po pár měsících jsem uviděl v knihkupectví i knihu a neváhal jsem ani sekundu. Tohle je opravdu síla. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl a to má jen 148 stran a celé je to v dramatické formě.
Geniální.

Hodnocení: 10/10

Knižní novinky (25. 2. - 3. 3.)

24.02.2013

Kniha Vlak Sunset Limited v seznamech