Vraťme se k rozumu přehled

Vraťme se k rozumu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78928/vratme-se-k-rozumu-78928.jpg 4 8 8

O globálním oteplování střízlivě a bez emocí Nigel Lawson, dlouholetý člen kabinetu Margaret Thatcherové, důkladně rozebírá jednotlivé stránky fenoménu globálního oteplování – od pseudovědecké propagandy, zeleného náboženství, útočné ekománie až po vědecká fakta, politické dopady, ekonomické alternativy a závažné etické aspekty. Nastiňuje, jak by měl vypadat racionální přístup k tématu, a vysvětluje, proč vlastně téma globálního oteplování získalo tak výjimečné postavení, jaké má. Lawson vnáší do debaty intelektuální přesnost, politickou zkušenost a notnou dávku zdravého rozumu.... celý text

Literatura faktu Ekonomie a obchod Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Dokořán
Originální název:

An Apeal to Reason. A Cool Look at Global Warming , 2008


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vraťme se k rozumu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (2)

Garik
31.12.2020 4 z 5

„Já sám jsem tuto knihu mohl napsat jen proto, že má vlastní kariéra již skončila.“ (str. 126)

Výstižné, dobre utriedené myšlienky vychádzajúce z hlbokej znalosti problematiky. Navyše – z textu cítiť autorovu hlbokú pokoru (okrem iného – aj k názorovým oponentom pristupuje s veľkým rešpektom a úctou).
Tiež je zjavné, že Nigel Lawson je s dokumentmi, ktoré spomína (prípadne ich kritizuje), dôkladne oboznámený. Výsledkom toho je, že ku správam IPCC nie je príliš kritický, ba skôr naopak – používa ich v prospech svojej argumentácie, pretože ich detailná znalosť mu umožňuje nachádzať v nich to podstatné. Teda aj upozornenia na ich nedokonalosti, poukazy na neistoty a nejasnosti a výzvy k opatrnosti pri ich interpretácii, ktoré sa však do konečných verzií pre verejnosť a politikov obyčajne už nedostávajú.
A hoci je text skutočne zaujímavý a obsahuje množstvo užitočných informácií a inšpiratívnych myšlienok, trápil som sa s ním dlho a po kúskoch. Chýba mu totiž to „čosi“ – to ťažko postihnuteľné a definovateľné „niečo“, čo spôsobuje, že sa od knihy neviete odtrhnúť.

„Domnívám se, že není náhodou, že je to právě Evropa, kde ekofundamentalismus obecně a absolutismus globálního oteplování zvláště nachází svou nejúrodnější půdu; právě Evropa se stala nejsekulárnější společností na světě a tradiční náboženství zde mají velmi slabou pozici. Jenomže lidé i nadále pociťují potřebu útěchy a vyšších hodnot, kterou poskytuje právě náboženství, a toto vakuum zaplňuje kvazináboženství zeleného alarmismu a toho, čemu se říká světové spasitelství (jehož je ortodoxie globálního oteplování nejnápadnějším projevem); jsou to ideologie s mantrami, jejichž zpochybňování je považováno bezmála za svatokrádež.“ (str. 123)

Shinju
31.01.2020 3 z 5

Jediné co nás dožene do záhuby je lidská nenažranost a závist! Pouze \"návrat k rozum\" nestačí. Některé údaje, které auto udává je dobré zkoumat více do detailu. A nevěřit úplně všemu, ale čtenář má možnost nahlédnou na část stínu, kterou si nesou politikové.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (7)

S tím, jak se jakákoliv úcta a ochota podřídit se autoritě ztrácí, tím více roste pokušení politiků řešit tento problém tím, že se navlečou do roucha velekněze nového náboženství a prohlásí se za spasitele světa.


Snad nejdůležitější je uplatňovat takzvaný princip pědběžné opatrnosti na samo používání tohoto principu, protože jinak se nám může stát, že jeho jménem budeme dělat velmi pošetilé věci.


Je bez debat, že rizika je nutné stále hodnotit a sledovat, avšak přijímat ve světě charakterizovaném nejistotou politická rozhodnutí na základě nejhorších možných scénářů není racionální opatrnost, ale iracionální panikářství. Naším vodítkem by měla být pravděpodobnost, nikoli pouhá možnost.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Vraťme se k rozumu v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených7x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst5x
v Chci si koupit2x