Všechny Louisovy děti přehled

Všechny Louisovy děti https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410612/bmid_vsechny-louisovy-deti-qyT-410612.jpg 4 61 61

Význam slova rodina se v posledních letech radikálně mění. Co to znamená být otcem? A co dítětem? Jaké to je v dospělém věku zjistit, že máte množství sourozenců, kteří pro vás byli až doposud neznámí? Polský reportér Kamil Bałuk se rozhodl ve své knize Všechny Louisovy děti vyřešit jednu dávnou záhadu. V osmdesátých letech se v Nizozemsku rodí děti, jejichž kůže je o něco tmavší, než bylo původně v plánu. Důvodem jsou zvláštní praktiky, které na jedné z klinik asistované reprodukce provádí doktor Jan Karbaat. Ukazuje se totiž, že jeden dárce nebyl tak docela podle přání klientek. Byl sice Nizozemec, ale původem ze Surinamu, byl zaměstnancem banky, ovšem ne jako vedoucí pracovník, ale jen jako její řadový zaměstnanec. A právě tenhle člověk se stal otcem více než dvou set dětí. Jedním z nich je též pětadvacetiletý Bjorn, který si jednoho dne řekne: „Najdu je všechny…“ Výjimečná kniha o tom, co dnes znamená být rodičem a dítětem, o tom, jaké to je, mít v malé zemi dvě stě sourozenců, ale také o muži, který se chtěl stát bohem. Krásný příběh o těch nejkřehčích věcech na světě – lidských vztazích.... celý text

Literatura faktu Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

Wszystkie dzieci Louisa , 2017

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Všechny Louisovy děti. Přihlašte se a napište ho.

Disease
16.06.2023 2 z 5

Téma, na které by stačil článek v časopise. Podle toho také kniha vypadá.

Ahmose
01.06.2023 4 z 5

Po obsahovej stránke nemám tejto knihe čo vytknúť. Autor sa kauze venuje naozaj dopodrobna a je vidieť, že ho to stálo veľa času a námahy. Našiel som v nej všetko, čo som potreboval o kauze vedieť. Šokovalo ma zistenie, ako bol tento, na prvý pohľad jednoduchý prípad, zamotaný. Kniha má však svoje muchy z hľadiska, nazvime to čitateľského komfortu. Text je miestami kostrbatý, vety krkolomné a niektoré pasáže repetitívne. Vedel by som si predstaviť, že by sa text preškrtal a potrebné informácie by aj tak ostali zachované. Videl som, že niektoré recenzie vytýkajú autorovi, že sa v knihe nenachádza žiadny rozhovor s obvineným lekárom a reportáži tak chýba pohľad druhej strany. Žiaľ aj napriek snahe autora, dotyčný lekár rozhovor poskytnúť odmietol, takže by som za to hviezdu určite nestrhával. Pokiaľ vás zaujíma etická otázka umelého oplodnenia, nemyslím si, že na slovenskom trhu nájdete lepšiu knihu. Odporúčam !

sgjoli
23.04.2023 3 z 5

Další z "absyntovek", kterou jsem vzala do ruky, a určitě nejsem zklamaná, byť tentokrát hodnotím "jen" průměrně.
Autor se tu zabývá poměrně zajímavým tématem, pro mne docela novým v literatuře - ať už jde o fikci či non-fikci. Vyvolává to docela dost otázek - mají dárci být skutečně anonymní? Nebo mají děti právo vědět, kdo je jejich otcem? Kolikrát může muž darovat sperma, aby to bylo ještě "správné" a etické? A dá se to vůbec poměřovat? Pokud ano, podle čeho? Čtenář se pak sám může zamýšlet nad tím, do jaké míry by třeba jeho samého ovlivnila informace, že se narodil z darovaného spermatu. Je biologický otec důležitý, když ho X let neznáte a roli otce vám nahrazuje někdo, kdo se o vás skutečně stará a má vás rád?
Pro mne teda byla nejkontroverznější postava dr. Karbaata a jeho chování. Jeho podivné postupy a přetvářka v kontaktu se ženami, dětmi a vlastně i dárci - to se mi popravdě otevírala kudla v kapse. Chápu, že v době, kdy oboru dárcovství začínal, byla tu spousta nových věcí, co se musela řešit. Ale lživé jednání, kterého se tento pan doktor dopouštěl, to popravdě ve mně vyvolávalo dost nelibé pocity, přiznám se. Kdo jste četl, víte, o čem mluvím.
Byť z doktorovy stránky máme nějaké odpovědi na to, proč jednal tak, jak jednal, i tak je tam pro mne z jeho strany stále mnoho nezodpovězeného. Což ale nedávám za chybu autorovi této knihy - pokud onen lékař odmítal mluvit do větších detailů, tak s tím člověk moc nenadělá....
Byť se kniha zabývá zajímavým tématem, v porovnání s ostatními, co jsem zatím četla, pro mne asi nejslabší titul - asi v tom, že to bylo místy trochu suché a občas repetitivní. Přitom téma je tedy fakt nosné.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Všechny Louisovy děti v seznamech

v Právě čtených1x