Základy metafyziky mravů přehled

Základy metafyziky mravů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29591/zaklady-metafyziky-mravu-9uy-29591.png 4 81 81

Významné dílo zakladatele německé klasické filozofie, které vymezuje zákon mravního povědomí – kategorický imperativ.

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Svoboda

Grundlegung zur Metaphysik der Sitten , 1785

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Základy metafyziky mravů. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
10.05.2024 5 z 5

Obtížné, ale poučné.

Macvosik
07.08.2021 4 z 5

Veľmi aktuálne. Aspoň tak sa mi to javí. A azda aj dôležité pre pochopenie dneška, najmä toho, akým spôsobom a prostredníctvom akých argumentov ustanovuje súčasná spoločnosť morálne panstvo nad "prírodnými bytosťami". Tie čiastočky toho čistého rozumu a s ňou prepojeného zákonodarstva autonómnej, slobodnej vôle tu v teoretickej rovine stále poletujú a slúžia ako barličky pre ospravedlňovanie mnohých prasačín, ktorých sa moderný človek stále dopúšťa na okolí i na sebe. A ukazuje tiež to, k čomu súčasná spoločnosť túžobne smeruje - čistý rozum oslobodený spod prírodnej nevyhnutnosti a kauzality. A pritom to celé stále vzbudzuje fascináciu nad dômyselnosťou spôsobu, akým Kant vytvára priestor pre kategorický imperatív a ustanovuje ho. Všetko v tej skladačke do seba nádherne zapadlo (až na slobodu vôle, pochopiteľne, čo podľa mňa súvisí s neschopnosťou a v podstate aj nemožnosťou reflektovať vlastný novoveký, rane-liberálny pôdorys) a už len spôsob, akým ustanovuje imperatív na spôsob logickej vety, ktorá je a priori, bol akýmsi zvláštnym spôsobom napĺňajúci a vše-osvetľujúci. Úchvatné.

HanzKaufmann
28.06.2021 5 z 5

Moje vule je nezavisla na vuli ostatnich lidi, vsechno co bude chtit, tak ji dam.
Priroda to tak zaridila, aby byla vule schopna dosahnout ceho si umane.
Vidim v tomto cistem uvazovani cosi Bozskeho... neco co je uplne odtrhnuto od pravidel dnesniho civilizovaneho sveta.
Uvedomuji si, ze se spolecnosti nepodarilo ze me udelat homo domesticus.
Dekuji za dar takto silne a nezlomne vule.

*Kanta opravdu miluju, ozbrojil me a zbranim dal pozehnani v boji o zachovani druhu Homo Sapiens. (Zbrani jsou mysleny postoje a myslenky).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Základy metafyziky mravů v seznamech

v Právě čtených5x
v dalších seznamech1x