Zelený stan přehled

Zelený stan https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273854/bmid_zeleny-stan-CWy-273854.jpg 4 111 111

Ve stejném roce, kdy umírá J. V. Stalin, se ve škole setkávají tři přátelé, jejichž osudy se propletou do jednoho dlouhého a složitého příběhu. Učitel Viktor Julijevič Šengeli se je snaží nadchnout pro ruskou literaturu, a právě prostřednictvím této postavy se autorka snaží přiblížit a snad i nově interpretovat ty nejlepší tradice ruského písemnictví – od Puškina a Gercena přes Dostojevského k Mandelštamovi, Achmatovové, Solženicynovi a Brodskému. Zároveň ale tři mladí hrdinové začínají chápat pravou podstatu sovětského režimu, v jehož spravedlnost a správnost na počátku věří, a postupně se z nich stávají společenští vyděděnci.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Зелёный шатёр (Zeljonyj šaťor) , 2010

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zelený stan. Přihlašte se a napište ho.

bob0985
25.02.2024 5 z 5

Výborně a nezvykle napsaná kniha, která ukazuje Rusko (resp. SSSR), i z perspektivy menšiny disentu, který nebyl homogenní svými postoji. Skvěle popisuje složitost doby. Můžeme soudit a odsoudit člověka, který zradil a podepsal to KGB, či na to nemáme právo? Mnohovrstevnatý román.

Před nedávnem jsem četl Vlak do Samarkandu. Ta kniha plula jen po povrchu, kdy se hlavní hrdina nad ničím nezamýšlel, vše jen přijímal jako nutné pro "lepší budoucnost". Ulická naštěstí není taková. Je to hluboké dílo.

blimba
03.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Kromě toho, že mě čtení opravdu těšilo, jsem knihu brala jako "dozvdělavací", a to jak v oblasti literatury a hudby, tak v oblasti historie.
Spoiler
Knihu jsem vnímala i jako příběh o tom, jak zůstat svobodný v nesvobodné světě...Než vás to nakonec stejně semele.

Louisareading
18.05.2023 5 z 5

Moc krásný a smutný román o přátelství.

Román silný jako ruská vodka?

19.02.2016

Kniha Zelený stan v seznamech