Zlo: Věda o temných stránkách lidství přehled

Zlo: Věda o temných stránkách lidství https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433544/bmid_zlo-veda-o-temnych-strankach-lidstv-GeU-433544.jpg 4 44 44

Čím se liší váš mozek od mozku psychopata? Kolik lidí sní o vraždě? Pokud byste se mohli vrátit v čase, zabili byste malého Hitlera? Jste zlí jen proto, že máte nějaké sexuální sklony? Otázky, které klade psycholožka Julia Shawová svému čtenáři, znepokojují víc než dávka bulvárních zpráv, které běžně tak rádi konzumujeme. Kniha Zlo není vyčerpávající monografií o zlu, i když je repertoár odborných, popkulturních i každodenních pramenů, o něž se opírá, bohatý. Je mnohem víc o vás samotných. V kapitolách věnovaných zdrojům a typům agrese, psychologii vraždy, našim předsudkům vůči odlišnosti, kyberkriminalitě a kyberšikaně, sexuálních deviacích, genocidách, teroru či terorismu autorka problematizuje sám pojem zla. Vrah, zloděj, násilník jsou nálepky, kterými hodnotíte druhé. A určitě existuje někdo, kdo si myslí, že jste zlí vy sami. Jíte maso? Děláte v bankovnictví? Máte nemanželské dítě? Najdou se věci, které vám mohou připadat normální, jiným ale nemusí, mohou se jim zdát naprosto odsouzeníhodné. Možná jsme zlí všichni. Nebo možná není zlý nikdo z nás.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Paseka

Evil: The Science Behind Humanity's Dark Side , 2018

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zlo: Věda o temných stránkách lidství. Přihlašte se a napište ho.

adorjas
30.06.2022 4 z 5

Psychologická kniha napísaná veľmi príjemným jazykom, ktorý v pohode pochopia aj laici. Páčilo sa mi ako Shaw premýšľa nad kontextom a že sa snaží témy vo svojej knihe detabuizovať. A takisto, sa mi páčil jej iný náhľad na vrahov- nie sú to "len" psychopati, ale ľudia ako každý, t.j. vrahom sa môže stať ktokoľvek z nás.

NGC6715
03.08.2021 4 z 5

Kniha vysvětluje, že potenciál pro zlo je v každém člověku a ukazuje to na příkladech. Snaží se, abyste ho našli sami v sobě, nikoliv proto, abyste byli sami zlí, ale proto, abyste se lépe poznali a dokázali lépe odpouštět. Protože pokud poznáte vlastní chyby, nebo alespoň to, že tyto chyby jsou běžné, nebudete je odsuzovat tak příkře.

Odkaz na ukázku z knihy:

bacouch
16.02.2021 3 z 5

Problematika zla fascinuje lidstvo už od prvopočátku. Existuje člověk, který je absolutní zlo? Kdybyste mohli, s tím, co dnes víte, zabít Hitlera jako dítě, dokázali byste to? Těmito tezemi začíná kniha německé autorky a čtenáře natěší na zajímavé myšlenkové pochody a experimenty. A hlavně na to, že se zamyslí nad tématy, která jsou ve „slušné“ společnosti tabuizované a rozhodně se o nich do hloubky nemluví. A je téměř vyloučené se pokusit o nějaký postoj advocatus diaboli – zkuste si někdy obhajovat nebo alespoň soucítit s člověkem s pedofilními sklony…
Problém knihy je ovšem pravděpodobně to, že koncept „zla“ je tak široký a částečně subjektivní (co byste považovali za zlo, co jen za špatné?), že Shaw pokrývá mnoho témat na úkor hloubky: hovoří o pojmu „zlo“ v kontextu technologie, moci, kanceláře, sexuality, vražd, znásilnění, nacistů, terorismu, pedofilie, otroctví, sadismu, ale též genderové a sociální znevýhodněnosti. Suma sumárum – začátek byl velmi ambiciózní a pak se to rozplizlo v povrchní intelektuálské žvatlání..

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Zlo: Věda o temných stránkách lidství v seznamech

v Právě čtených2x