Pianista zajímavosti
Władysław Szpilman
Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla bez varování Polsko, život mladého, talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Władysława Szpilmana se změnil k nepoznání: ztratil práci, rodinu i přátele, přežil strádání ve varšavském ghettu i mnohaměsíční ukrývání v bytech svých varšavských přátel a nakonec i varšavské povstání a totální destrukci města. Hned po ukončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, nazvané původně Smrt města (1946), která však byla vinou polských stalinistů brzy stažena z oběhu a teprve po více než 50 letech vyšla znovu pod názvem Pianista. Pro mnoho lidí, zejména v Německu, se kniha stala senzací tím, co k ní bylo přidáno: poprvé publikovaný deník důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, bez něhož by byl Władysław Szpilman nepřežil poslední týdny a dny války. Podle Szpilmanovy knihy natočil stejnojmenný film slavný americký režisér polského původu Roman Polański: jeho Pianista získal v roce 2002 Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2003 , AcademiaOriginální název:
Pianista, 1946
více info...
Zajímavosti (4)
Příběh Wilma Hosenfelda
http://www.yadvashem.org/yv/en/righteous/stories/hosenfeld_gallery.asp (Chemiczka)
Kniha vyšla znovu až o pár desítek let později, v roce 1998. Německý překlad nese název Zázračné přežití. (milamarus)
Svůj příběh sepsal Władysław Szpilman již v roce 1945. Tehdy vyšla pod názvem: Smrt města. Avšak vzhledem k tomu, že se tehdy slušelo na německé důstojníky koukat spíše jako na nelidské bytosti, byla kniha brzy stažena. (milamarus)
Toto drama vychází ze skutečného příběhu. Filmovou daptaci autobiografické knihy Władysława Szpilmana obohatil režisér snímku o své vlastní zážitky z 2. světové války. (Faraon)
Štítky knihy
Židé druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno paměti, memoáry polská literatura židovská ghetta rozhlasové zpracování podle skutečných událostí Varšavské ghetto (1940-1943)
Skrýt reklamy