Autoři
Oblíbení čeští autoři
TOP autoři
Doporučujeme
Nejnovější diskuze u autorů
Romain Rolland
„Peníze za Nobelovu cenu věnoval z větší části lidem postiženým válkou
Rodák z burgundského městečka Clamecy, francouzský prozaik, dramatik, hudební historik a literární kritik Romain Rolland byl významnou osobností francouzské a světové literatury. Jeho život a dílo se vyznačovalo hlubokým idealismem. V roce 1915 získal za své stěžejní dílo "Jan Kryštof" jako jeden z prvních na světě Nobelovu cenu za literaturu. Finanční částku spojenou s tímto oceněním věnoval z větší části na zmírnění útrap lidí postižených válkou.
Své humanistické a pacifistické názory Rolland projevoval jednak prací na nově vzniklém Červeném kříži, jednak ovlivňováním veřejného mínění četnými esejemi z oblasti politiky, filozofie, divadla a hudby. Velice rychle se tak stal jedním z nejsilnějších duchů kulturní Evropy své doby.
Byl natolik známou postavou světové kultury, že po okupaci Francie hitlerovským Německem se nacisté neodvážili Rollanda zatknout, aby nezpůsobili světovou vlnu nevole. A to přesto, že Rolland propagoval Sovětský svaz a jeho socialistickou formu vlády, kritizoval fašismus a jeho představitele i Mnichovskou dohodu z roku 1938. Po uzavření Molotovova–Ribbentropova paktu v roce 1939 zaujal kritický postoj i ke Stalinovi.
Zemřel před 80 lety, 30. prosince 1944.“... celý text
— Snoopi
Leonardo Da Vinci
„Renesanční muž Leonardo da Vinci.
Byl nadaný v mnoha různých oborech, počínaje malířstvím přes sochařství, stavitelství, hraní na loutnu, a v neposlední řadě byl také výborný vynálezce.
Jako vědec předznamenal činnost Galilea Galileie, Francise Bacona, Isaaca Newtona a dalších. Měl správnou představu o pohybu planet, gravitaci, vlnění, hoření, o koloběhu krve atd. Jako vynálezce předvídal nebo navrhl princip bagrů, odstředivky, dmychadla, zemních vrtáků, kolesové lodi, letadla, padáku, potápěčského úboru, rýhované hlavně, šlapacího soustruhu, tiskařského lisu, závitníku a závitnice, tkacího stroje a mnoha dalších. Nakreslil spoustu různých skic, plánů či vynálezů, které se realizovaly až v 19. nebo 20. století.
Namaloval slavnou fresku Poslední večeře a snad ještě slavnější portrét Mony Lisy. Přesto zemřel napůl zapomenutý a dnes s jistotou neznáme ani místo, kde spočívá. Víme ale, že se těžko učil psát, dost možná šilhal a nikdy nechodil na univerzitu. Navíc byl nemanželským dítětem. Všemu navzdory překypoval touhou tvořit. Většinu svých vynálezů navrhl pouze teoreticky. Výjimku udělal 3. ledna 1496, kdy v Miláně zkoušel svůj létající stroj.
Leonardo da Vinci po sobě zanechal mnoho nedokončených maleb i vynálezů, a něco se i za ta staletí ztratilo – výzkum Leonardových deníků není dodnes ukončen.“... celý text
— Snoopi